Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP

-Domagamy się przywrócenia elementarnej praworządności w sposobie kształtowania wynagrodzeń prokuratorów i sędziów – podkreśla w programie „Rzecz o Prawie” Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Związek był jednym z organizatorów „Marszu gniewu”, który przeszedł w piątek 15 września ulicami stolicy. Jak mówi Jacek Skała, w szczytowym momencie w wydarzeniu uczestniczyło nawet 20 tys. pracowników sfery budżetowej. Postulaty: 20 proc. waloryzacji w tym roku i 24 proc. w roku kolejnym oraz powiązanie wynagrodzeń pracowników budżetówki ze średnią płacą w gospodarce.

Uczestników marszu, w tym pracowników prokuratur, wspierali też prokuratorzy, którzy swoje boje o podwyżki toczą w sądach i przed Trybunałem Konstytucyjnym. Chodzi o zamrożenie od trzech lat (i planowane w kolejnym roku) waloryzacji płac, którą prokuratorom i sędziom gwarantuje obowiązujące prawo.

Skała zachęca do składania pozwów przypominając, że związek ma wyspecjalizowaną komórkę pomagającą wyliczyć wszystkim zainteresowanym, w tym zgłaszającym się sędziom, kwotę roszczenia. – Moim zdaniem sędziowie i prokuratorzy są skazani na współpracę – zaznacza prok. Skała.

Prowadzący