Aneta Wiewiórowska-Domagalska, ekspertka kancelarii HT Legal

Gościem programu Wojciecha Tumidalskiego była dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Europejskiego Instytutu Prawa, ekspertka kancelarii HT Legal.

Gdy pogarsza się sytuacja rynkowa, nadchodzi kryzys i nie wiemy, jak on się rozwinie. W tych warunkach najłatwiej przerzucać koszty kryzysu na osoby najsłabsze. Na rynku najsłabszym jest konsument – i to się właśnie dzieje. Państwo powinno chronić najsłabszych w relacjach rynkowych – ale to się w Polsce nie dzieje. Jedyne, co ma miejsce, to przesuwanie problemu na sądy – a one nie są od tego. Rozwiązanie powinno nadejść ze strony ustawodawcy oraz urzędów regulujących rynek – jak KNF i UOKiK. Te jednak nie są zbyt aktywne.

Ekspertka była też pytana o uchwalone z inicjatywy resortu sprawiedliwości przepisy antylichwiarskie. – Nie znam szczegółów tej ustawy, ale pytanie jest takie: czy nie wystarczyłyby istniejące instrumenty prawne, np. transpozycja w systemie polskim dyrektyw o nieuczciwych klauzulach i praktykach umownych, przy ich właściwym stosowaniu. Ale nie przez sądy, tylko przez UOKiK – aby zapewnić skutek, który ma zapewnić ustawa. Zakłada ona też, że uczestniczący w transakcjach notariusze mieliby kontrolować, czy klauzule umowne nie są abuzywne. – Ciekawe jak sobie z tym poradzą, skoro nawet sądy mają tu wiele problemu – ocenia ekspertka.

Prowadzący