Jarosław Gowin, lider Porozumienia

Tzw. plan Sośnierza nie był elementem porozumienia Jarosława Gowina z Jarosławem Kaczyńskim. - W najbliższych dniach spotkamy się ponownie po to, aby porozmawiać o planach intensyfikowania walki z epidemią oraz działaniach zmierzających do jak najszybszego - ale bezpiecznego - odmrażania gospodarki - zapowiedział gość Michała Kolanko.

Od wielu tygodni mówię o jak najszybszym odmrożeniu gospodarki - podkreślił Gowin. Były wicepremier i lider Porozumienia komentując burzliwy przebieg protestu przedsiębiorców przed KPRM, w czasie którego policja zatrzymała m.in. kandydata na prezydenta Pawła Tanajno podkreślił, że "polski rząd uruchomił ogromny program wsparcia dla przedsiębiorców". - Protesty przedsiębiorców przed KPRM są efektem narastającego na całym świecie lęku przed gospodarczymi skutkami epidemii - dodał.

Gowin zaznaczył, że o odmrażaniu gospodarki nadal chciałby rozmawiać z całą opozycją.

Ważniejsze od terminu wyborów jest odmrażanie gospodarki - mówił.

Na pytanie o to jak żyć w świecie po epidemii, Gowin stwierdził, że "prostej odpowiedzi nie ma". - Musimy po pierwsze obniżyć krzywą epidemii, po drugie musimy ratować na bieżąco polskie firmy, a po trzecie zdecydować się na jakąś strategię rozwojową Polski. Od 2015 roku rozwój opierał się o szeroką politykę społeczną, transfery społeczne. Teraz, moim zdaniem, nadchodzi zupełnie nowa epoka - postawienie na innowacyjną gospodarkę, znalezienie nisz, w których polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna - mówił lider Porozumienia.

Mówiąc o porozumieniu z Kaczyńskim Gowin przyznał, iż "liderzy PiS rzeczywiście liczyli na to, że wybory odbędą się w terminie 10 maja". Dodał jednak, że - m.in. "wobec postawy samorządów" - z dnia na dzień okazywało się, że 10 maja wyborów przeprowadzić się nie da.

Wszystkich przekonała rzeczywistość, znaleźliśmy się w stanie pustki prawnej - musieliśmy wypracować rozwiązania płynące z ducha konstytucji, a nie z konkretnych przepisów - podkreślił.

Gowin zapowiedział też, że w przepisach o wyborach korespondencyjnych, przyjętych wczoraj przez Sejm m.in. głosami Porozumienia "przywrócona zostanie rola PKW".

Opozycja słusznie wskazywała, że wyłączenie PKW z procesu wyborczego było poważną słabością przepisów, które wczoraj przyjęliśmy - mówił.

Na uwagę, że doprowadzenie do tego, że wybory nie odbędą się w maju, jest jego sukcesem, Gowin odparł, że "każdy kompromis jest sukcesem wszystkich uczestników".


Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.