Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk

Koalicja Obywatelska powinna zmienić kandydata na prezydenta - stwierdził gość w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

"Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - oświadczyli w środę wieczorem liderzy PiS i Porozumienia, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin.

Prof. Antoni Dudek podkreślił, że termin wyborów prezydenckich powinna ogłosić marszałek Sejmu, ponieważ tak stanowi konstytucja.

Z całą pewnością ten tryb, z którym mieliśmy do czynienia w środę wieczorem jest absolutnie niezgodny z konstytucją, ale on oddaje rzeczywisty stan układu sił politycznych w Polsce od kilku lat - ocenił. - Wszyscy wiemy, że rzeczywiste centrum władzy nie jest w Pałacu Prezydenckim czy w urzędzie premiera czy w Sejmie, tylko na Nowogrodzkiej - dodał.

Prezes Kaczyński ogłosił z Jarosławem Gowinem komunikat, z którego jasno wynika, że wyborów 10 maja nie będzie i Sąd Najwyższy w związku z tym będzie musiał unieważnić wybory, których nie było - choć tu się zacznie spór prawny, czy można unieważnić wybory, których w ogóle nie było - mówił rozmówca Jacka Nizinkiewicza.

Zaznaczył, iż powstaje pytanie w jakim trybie zostanie ustalony nowy termin głosowania, jaki to będzie termin i na jakich warunkach odbędą się wybory, ponieważ w komunikacie Kaczyńskiego i Gowina znalazła się zapowiedź nowelizacji ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Jedyne, co jest pewne po dniu wczorajszym to to, że w najbliższą niedzielę nie będzie głosowania w wyborach prezydenckich. Reszta jest sferą spekulacji - podkreślił prof. Dudek.

Jego zdaniem, państwo nie stanęło na wysokości zadania, ponieważ epidemia wybuchła w Polsce "na wielką skalę" w połowie marca. - I od tego czasu było jasne, że będą problemy z czymś takim jak powszechne wybory - zaznaczył.

Według Antoniego Dudka, majowe głosowanie byłoby pseudowyborami, które wyłoniłyby prezydenta ze znikomą legitymacją do rządzenia. - Zapoczątkowałoby to być może nawet pięcioletni spór o to, czy Andrzej Duda jest prawowitym prezydentem. Tego udało się uniknąć, ale na razie, bo sprawa została odsunięta w czasie - ocenił rozmówca Jacka Nizinkiewicza.

Prowadzący