Marek Sawicki, poseł PSL

Polityka to nie jest łatwy zawód, ale jest to też sztuka osiągania celów. Jestem przekonany, że celem Donalda Tuska, na koniec jego kariery politycznej, jest prezydentura. Nie mam co do tego żadnych złudzeń - powiedział Marek Sawicki, PSL, Trzecia Droga.

Gościem porannego programu Jacka Nizinkiewicza był Marek Sawicki, PSL, Trzecia Droga. Podczas rozmowy polityk pytany był między innymi o to, czy Trzecia Droga wkrótce się rozpadnie. - Wiem, że jest duża presja na wyczyszczenie polskiej sceny politycznej z mniejszych partii, ale zapewniam, że to się szybko nie zdarzy. Sytuacja i relacje wewnątrz Trzeciej Drogi są na razie na tyle stabilne i poprawne, że do wyborów prezydenckich nie widzę żadnego zagrożenia dla tego projektu - stwierdził Sawicki. 

Polityk odniósł się także do słów Joanny Muchy, która uważa, że Trzecia Droga powinna się rozejść. - Joanna Mucha powiedziała to tydzień temu i od tamtej pory nie zrobiła ani jednego korku naprzód. Po co straszyć, lepiej rozmawiać. W środę pewnie się spotkamy jako dwa połączone kluby – taka jest propozycja ze strony Waldemara Pawlaka. Będziemy rozmawiali. Nie widzę żadnych podstaw, żeby w tej sprawie podzielać poglądy pani Joanny Muchy - dodał. 

Marek Sawicki mówił także o wynikach Trzeciej drogi w wyborach do PE. - Wybory do PE to wybory zupełnie inne niż wybory parlamentarne. To inna kategoria. Od 2004 roku – jako PSL – w wyborach do PE zawsze oscylujemy na progu 7 proc. Jakie były oczekiwania 2050 i pani Joanny Muchy, tego nie wiem. Projekt w zakresie wyborów parlamentarnych i samorządowych był projektem udanym i dziś powinien być kontynuowany - ocenił polityk. - Powinniśmy wrócić do umowy koalicyjnej – do tych 12 punktów, które zostały podpisane. Ministrowie w rządzie koalicyjnym – i z Polski 2050 i z PSL – powinni przygotowywać projekty w sprawie propozycji, które wskazaliśmy idąc do wyborów i realizować je w ramach koalicyjnego rządu. A nie czekać, żeby ktoś za nas to zrobił. Za nas Lewica i Koalicja Obywatelska tego nie wykonają - zaznaczył. 

- Kurz bitewny po półrocznych akcjach wyborczych opadł. Politycy – także ci rządowi, którzy byli zaangażowani w kampanię wyborczą – w tej chwili od kampanii będą odciążeni przynajmniej na rok. Jestem przekonany, że aktywnie wezmą się do pracy. Te projekty – związane przede wszystkim z przedsiębiorczością, rolnictwem czy energią odnawialną – będą się pojawiały i będą realizowane - stwierdził Sawicki. 

Czy PSL i Polska 2050 będą mieć wspólnego kandydata na prezydenta? - Jeśli ten projekt będzie kontynuowany do wyborów prezydenckich, to nie wyobrażam sobie, żeby w ramach jednego projektu wystawić dwóch kandydatów - powiedział Sawicki. 

Polityk zapytany został również, czy brane jest pod uwagę, że Trzecia Droga nie wystawi kandydata i będzie popierać kandydata KO, na przykład Rafała Trzaskowskiego. - Nie biorę tego pod uwagę z jednego prostego powodu – nie będzie kandydatem na prezydenta Rafał Trzaskowski. Pograjcie jeszcze Rafałem Trzaskowskim przez pół roku, bo za pół roku będzie już prawdziwy kandydat na prezydenta. Zapewne nie będzie to Rafał Trzaskowski - stwierdził polityk. - Jak powiedziałem o tym w styczniu, to wszyscy się śmiali, a teraz coraz częściej publicyści i politycy KO mówią, że lepszym kandydatem niż Rafał Trzaskowski byłby Donald Tusk. Bądźcie przygotowani na taki scenariusz i na takie wybory prezydenckie, a nie na zastępstwa - dodał. 

Sawicki odniósł się także do tego, że Donald Tusk powiedział jednoznacznie, iż nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. - W 2014 roku też się nie wybierał do Brukseli, a potem się okazało, że była taka potrzeba i z tej potrzeby skorzystał. Może się okazać za pół roku, że będzie taka potrzeba, żeby kandydować w wyborach prezydenckich. Tylko krowa nie zmienia zdania. Politycy też często zmieniają zdanie, a na kilka lub kilka miesięcy przed wyborami wypuszczają różne balony, żeby zbadać na ile ich szanse są realne - powiedział Marek Sawicki. 

- Donald Tusk wie doskonale, że konstytucyjnie najwyższy urząd w tym państwie, to nadal jest urząd prezydenta. W związku z tym proszę nie wracać do tamtych koncepcji, kiedy były one potrzebne do innej narracji i w innych warunkach politycznych. Wtedy, kiedy pojawi się sytuacja, w której PiS będzie utrzymany na poziomie 25-30 proc. poparcia i PO porównywalnie, Donald Tusk wie, że z kandydatem PiS-u ma realne szanse na wygranie. Z każdym innym kandydatem byłoby bardzo trudno, natomiast kwestia negatywnego elektoratu to jest kwestia kilku sondaży i dobrej narracji ze strony zaprzyjaźnionych publicystów. A tych nie brakuje. Mamy dziś często sytuację, w której publicyści próbują wyprzedzać zamiary i oczekiwania polityków - dodał. 

Jak stwierdził Marek Sawicki, „polityka to nie jest łatwy zawód”. - Ale to jest też sztuka osiągania celów. Ja jestem przekonany, że celem Donalda Tuska na koniec jego kariery politycznej, jest prezydentura. Nie mam żadnych złudzeń - zaznaczył. 

Prowadzący