Naszą intencją jest to, by od 1 stycznia 2025 roku wszedł nowy system finansowania samorządów. W rozmowach z ministrem finansów zaznaczamy jednak wyraźnie, że potrzebne są także jednorazowe działania na ten rok. Tak, żeby uratować tegoroczne budżety samorządów - powiedział gość Michała Kolanki.
Jak zauważył podczas rozmowy Krzysztof Kosiński, „w Ciechanowie sprawy są nieco inne niż te poruszane w mediach centralnych”. - Sprawy, które lokalnie są ważne, to drogi i mieszkania – to obszary, które wymagają aktywności samorządu, ale jednocześnie, bez współpracy z państwem, oczekiwania mieszkańców trudno jest spełnić. W obu przypadkach chodzi o pieniądze – te inwestycje są dużo droższe niż jeszcze dwa, trzy lata temu - powiedział. - A dochody samorządów zatrzymały się w miejscu lub rosną niewspółmiernie do sytuacji gospodarczej, co zawdzięczamy zmianom podatkowym wprowadzonym przez poprzedni rząd - dodał. - W ostatnich latach inwestycji, realizacji na rzecz naszych mieszkańców było sporo. To były środki unijne, państwowe, fundusze własne samorządu. Było widać, że proces inwestycyjny postępuje, mimo obiektywnych trudności - podkreślił Kosiński.
- KPO będzie miało znacznie, kiedy ludzie zobaczą jego efekty – konkretne inwestycje. W Ciechanowie jesteśmy bardzo blisko tego celu, bo już wiosną zaczynamy budowę drugiego miejskiego żłobka i będzie on dofinansowany środkami właśnie z KPO. Jako członek komitetu monitorującego KPO mogę zdradzić, że za kilka dni rząd będzie miał bardzo dobrą informację dla samorządów, które chcą budować żłobki - zapowiedział polityk. - Z KPO fundusze zostaną zwiększone o około 50 proc. na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W przypadku Ciechanowa mamy obecnie dofinansowanie o trzy miliony złotych i ono ma wzrosnąć do pięciu milionów złotych. Cała wartość inwestycji w budowę tego nowoczesnego żłobka dla setki najmłodszych to 15 milionów złotych. Od kilku miesięcy osobiście zabiegałem o zwiększenie tych pieniędzy, udało się to dopiero teraz. Jestem wdzięczny ministerstwu rodziny za tego rodzajach decyzje, które zaraz będą ogłaszane - zaznaczył prezydent Ciechanowa.
Podejrzewam, że większe znaczenie dla samorządów ma polityka spójności. To w ramach tych funduszy europejskich w ostatnich 20 latach zaszło najwiecej zmian w Polsce lokalnej – w naszych gminach i miastach stwierdził Kosiński. - Teraz podobne są nadzieje, co do tej nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Te fundusze dopiero teraz zostały uruchomione przez KE, bo dotychczas nie spełnialiśmy tzw. kryteriów horyzontalnych. Po ostatniej decyzji KE nie tylko środki z KPO zostały odblokowane, ale także z polityki spójności. Tutaj są znacznie większe możliwości partycypowania w tych środkach samorządów - dodał. - Niestety w przypadku KPO znaczna część pieniędzy dla samorządów jest w tej części pożyczkowej. W ten sposób KPO zaplanował poprzedni rząd i na razie nie widzimy perspektywy, że nowy rząd miałby to zmienić. A jeżeli tak pozostanie – samorządy w ramach KPO miałyby czerpać z pożyczek – to niewiele samorządów będzie tym po prostu zainteresowane - ocenił prezydent Ciechanowa.
Jak powiedział Kosińskim, „mimo że zostało zaledwie 31 dni kampanii wyborczej, to w mediach nadal dominują tematy polityki centralnej”. - Są nieśmiałe próby mówienia o tym, co jest ważne dla samorządu i lokalnych wspólnot, ale mam wrażenie, że ginie to w silniejszym przekazie o komisjach śledczych, rozliczeniach poprzedniej władzy czy zmianach w wymiarze sprawiedliwości - powiedział. - Metaforycznie – doceniłbym dwie jaskółki zapowiadające wiosnę dla samorządów. Pierwsze to profesjonalne i merytoryczne rozmowy ministra Domańskiego z korporacjami samorządowymi w sprawie całkowitej reformy finansowania gmin, miast powiatów, województw. A druga to 12 gwarancji samorządowych przedstawionych przez Trzecią Drogę w ostatni weekend na konwencji - dodał. - Kiedy popatrzy się na PiS i przekaz Jarosława Kaczyńskiego, to jest tam próba sprowadzenia sporów krajowych na poziom lokalny – wspomnę tu choćby o budowie CPK. Natomiast wydaje się, że to wysiłek zakazany na porażkę. W rozmowach z setkami mieszkańców nikt nie poruszył ze mną sprawy CPK – to z perspektywy wyborów samorządowych jest po prostu nieistotne i nie da się przeprowadzić takiej mentalnej manipulacji, aby to zmienić - dodał Krzysztof Kosiński.
Prezydent Ciechanowa zapytany został także, kiedy można spodziewać się zmian dotyczących finansowania samorządów. - Dotychczas się odbyły dwa takie spotkania z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Bardzo dobrze, że są one prowadzone. Chcę zwrócić uwagę na zmianę stylu w dialogu z samorządami. Za poprzedniej władzy rozmów nie było, były tylko ze swoimi samorządowcami albo były to pozorowane rozmowy. Dla przykładu – wielkiej deformy pod nazwą Polski Ład nikt z samorządami nie uzgadniał - powiedział Krzysztof Kosiński. - Teraz mamy partnerstwo, a w rozmowach biorą rozmowy wszyscy – są samorządowcy nie należący do żadnej partii i są przedstawiciele każdej funkcjonującej na polskiej scenie formacji politycznej - dodał. - Te zmiany, które są omawiane, można w skrócie opisać tak, że udziały jednostek samorządu terytorialnego w podatkach dochodowych – czyli PIT i CIT – byłyby odnoszone do wytwarzanego na danym terenie dochodu podlegającego opodatkowaniu. Mówimy o uniezależnieniu dochodów samorządu od politycznych decyzji dotyczących zmian w podatkach, wprowadzania różnych ulg czy zwolnień. To jest taka obiektywizacja transferu z budżetu państwa przy sprawiedliwym algorytmie uwzględniającym potrzeby dochodowe i potrzeby wydatkową - zaznaczył Kosiński.
- Naszą intencją jest to, by od 1 stycznia 2025 roku wszedł nowy system finansowania samorządów. W rozmowach z ministrem finansów zaznaczamy jednak wyraźnie, że potrzebne są także jednorazowe działania na ten rok. Tak, żeby uratować tegoroczne budżety samorządów - zapewnił w programie #RZECZoPOLITYCE Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.