Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji

Centralny Rejestr Wyborców został uruchomiony 4 sierpnia - mówił o uruchomieniu cyfrowego systemu rejestru wyborców gość Michała Kolanki.

Cieszyński został zapytany o powody wprowadzenia Centralnego Rejestru Wyborców, czyli jednej cyfrowej bazy danych wszystkich wyborców.

Centralny Rejestr Wyborców został uruchomiony 4 sierpnia. Po to, żeby mógł ruszyć, potrzebna była zgoda PKW, czyli instytucji, która odpowiada za nadzór nad wszystkim co jest związane z wyborami. Do tej pory było tak, że samorządy musiały wydawać niemałe pieniądze, żeby utrzymać swoje lokalne systemy. Centralny Rejestr Wyborców rozwiązuje ten problem. To podobny system do rejestru dowodów osobistych i rejestru PESEL. Taka jest naturalna kolej rzeczy - przekonywał polityk.

Minister odniósł się do obaw części polityków opozycji, że nowy system może posłużyć do manipulowania wynikiem wyborów.

Centralny Rejestr Wyborców nie służy do ustalania wyników wyborów, ani do liczenia głosów. Dzięki niemu możemy przypisać każdego wyborcę do odpowiedniego okręgu wyborczego. Każdy może zobaczyć, do jakiego obwodu został przypisany. Politycy opozycji zawsze byli nieudacznikami, jeśli chodzi o tworzenie rozwiązań informatycznych. Bartosz Arłukowicz - chyba najgorszy minister zdrowia w III RP - wydał prawie pół miliarda na system e-zdrowia. Ile wystawiono e-recept za jego urzędowania? Zero. My wiemy jako to robić, bo zatrudniamy ekspertów, dzięki którym nie musimy się obawiać, że jakiś system zawiedzie - podkreślił minister cyfryzacji.

Cieszyński został następnie zapytany o to, czy będzie kandydował w następnych wyborach parlamentarnych.

Listy PiS-u nie zostały jeszcze ogłoszone. Mam nadzieję, że będą jak najmocniejsze, żeby pozwoliły nam obronić stan posiadania mandatów w parlamencie. Jeśli tylko dostanę taką propozycję, to będą kandydować z listy PiS-u - byłby to dla mnie wielki zaszczyt. Decyzje o tym, kto i z jakiego okręgu kandyduje leżą w gestii kierownictwa politycznego i pana prezesa Kaczyńskiego. Mamy sporo projektów w ministerstwie cyfryzacji, na nie ma wpływ i to nimi się zajmuje - wyjaśnił minister.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.