Michał Gramatyka, Polska 2050

Michał Gramatyka został zapytany o to, czy koalicja Trzeciej Drogi się rozpadnie, w związku z ostatnimi tarciami, związanymi z potencjalnym poszerzeniem sojuszu o polityków Porozumienia i AgroUnię.

- Pogłoski o problemach są mocno przesadzone. Jesteśmy i mamy się dobrze. Nasi liderzy cały czas rozmawiają, spotkali się np. wczoraj. Koniec tygodnia przyniesie nowe i dobre wiadomości. Bardzo ważną kwestia jest przestrzeganie umów i szacunek do tego co się podpisało. Byliśmy pierwszym sojuszem politycznym, który podpisał umowę koalicyjną w światłach jupiterów. Nasza umowa jest w dalszym ciągu dostępna na naszej stronie. Można w niej przeczytać, że ewentualne poszerzanie środowiska tej koalicji wymaga zgody obu liderów. Rzeczywiście mieliśmy pewne różnice poglądów, o których mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej. Ale sądzę, że sprawa idzie ku dobremu – stwierdził polityk.

- Ostatni sondaż - Pollster - daje nam 11 proc. poparcia, to bardzo solidny wynik. Podobnie pokazywał sondaż IBRiS-u publikowany w „Rzeczpospolitej” na początku tygodnia. To wszystko daje nam pewność, że nasz projekt swobodnie dożegluje do wyborów, a na końcu jeszcze się rozpędzi – podkreślił parlamentarzysta.

Gramatyka przyznał, że „różnice poglądów pomiędzy Polska 2050 i PSL-em istnieją”.

- Nie jest tak, że nagle staliśmy się jednym ciałem i organizacją, w której wszyscy myślimy tak samo. To nie jest PiS, żebyśmy nie mieli prawa do własnych poglądów. Ten projekt jest tworzony po to, żeby wygrać z PiS-em - dla ludzi, którzy nie odnajdują się tej szalonej polaryzacji PiS-PO. Ci wyborcy muszą mieć na kogo zagłosować - przekonywał.

Poseł został zapytany na koniec o to, czy następna Rada Naczelna PSL-u może przynieść koniec koalicji Trzeciej Drogi.

- Rzadko bawię się w jasnowidzenie, ale jestem dobrej myśli. Patrzę na ten projekt jako wyborca, a nie tylko jako polityk. To jest dobry projekt, który wychodzi na przeciw oczekiwaniom ludzi, którzy mają dość polaryzacji i odwiecznej walki. Koniec tygodnia przyniesie dobre rozwiązania - zapewnił polityk.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.