Tomasz Urynowicz, lider stowarzyszenia 1. Kraków

Z opowieści o największej interdyscyplinarnej imprezie sportowej w Polsce zostaną tylko przykre wspomnienia - mówił gość Michała Kolanki.

Urynowicz został zapytany o to, jak ocenia organizację Igrzysk Europejskich 2023, które odbywają się obecnie w Małopolsce.

Te igrzyska to pokaz przepalania pieniędzy i próżności polityków. W tej imprezie nie ma sportu, ani zaangażowania kibiców - trybuny są puste. Wszyscy zapamiętamy gwizdy, które pojawiły podczas ceremonii otwarcia, w czasie wystąpienia Jacka Sasina. Nie ma też obiecanych turystów. Z opowieści o największej interdyscyplinarnej imprezie sportowej w Polsce zostaną tylko przykre wspomnienia. Nie można też zapomnieć o rozliczeniu olbrzymich środków finansowych, które zostały wydane na tę imprezę - podkreślił samorządowiec.

Zdaniem lidera stowarzyszenia 1. Kraków "większość obiektów sportowych, które zostały zbudowane na cele tej imprezy ma charakter tymczasowy".

- To są małe rozkładane trybuny, a i tak jest problem z ich zapełnieniem. Część z dyscyplin jest nowa i całkowicie w Polsce nieznana, np. teqball, (połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego red.) który ma 2-3 lata historii jako oficjalna dyscyplina sportowa. To, że budowane są drogi i chodniki jest dobre. Ale nie możemy prowadzić polityki kolonialnej względem samorządów. W tym wypadku tak się właśnie stało - krakowianie dostali „koraliki”, a przy okazji rząd przepalił wszystkie pieniądze, żeby się dobrze zaprezentować i poudawać, że robi wielkie igrzyska - stwierdził aktywista.

Urynowicz dodał, że "wspólnie z działaczami organizacji Przejrzysta Małopolska złożył wniosek do NIK-u o zbadanie wydatków na organizację Igrzysk Europejskich".

- Najwyższy czas, żeby politycy rozliczyli się z tych przepalonych pieniędzy. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, chętnie współpracuje ze środowiskiem politycznym PiS-u. A teraz współpraca jeszcze bardziej się zawęziła z uwagi na organizację igrzysk. W związku z tym myślę, że prezydent Majchrowski także będzie obciążony politycznymi kosztami organizacji tej zabawy - zaznaczył samorządowiec.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.