Od samego początku zakładamy, że do programu wejdzie pełna lista leków refundowanych - mówił gość Michała Kolanki.
Minister zdrowia był pytany o poszerzenie programu bezpłatnych leków zapowiedziane na konwencji programowej PiS. Kiedy ten program wejdzie w życie?
Tutaj mam cały czas tą odpowiedź, która z jednej strony mówi, że jesteśmy przygotowani, aby bezwzględnie uruchomić ten program od roku 2024. Przeprowadziliśmy też analizy czy jesteśmy w stanie, przynajmniej w ostatnich miesiącach tego roku, również sfinansować (ten program). Patrząc na tę skalę wydatków, jakie będziemy ponosili, wydaje się, że będziemy w stanie "upchnąć" to w budżecie tegorocznym, przynajmniej te trzy-cztery miesiące końcówki roku - odparł.
Jesteśmy przygotowani na scenariusz jeden i drugi. Oczywiście ostateczna decyzja jest w kierownictwie PiS - między prezesem Jarosławem Kaczyńskim a premierem Mateuszem Morawieckim - dodał.
A kiedy poznamy listę leków, które będą refundowane?
My od samego początku zakładamy, że do programu wejdzie pełna lista leków refundowanych - odpowiedział Niedzielski.
W tej chwili lista refundowana to ponad 4 100 leków. W programie 75+ mamy ok. 2 tysięcy leków. Od początku zakładamy, że już w przypadku poszerzenia tego programu będziemy celowali w całość, czyli w ponad 4 100 leków - dodał.
Niedzielski był też pytany jakie są obecnie jego priorytety w zakresie ochrony zdrowia.
Mam dwa priorytety: pierwszym jest powrót z ustawą o jakości do Sejmu. Wyrzuciliśmy rzeczy, które budziły kontrowersje - odparł.
Uzasadniając konieczność przyjęcia tej ustawy, Niedzielski wskazał, że chodzi o bezpieczeństwo pacjenta, który "będzie beneficjentem zwiększenia nakładów" na ochronę zdrowia.
Istotą tej ustawy jest to, aby zacząć rozliczać świadczeniodawców z tego co za te pieniądze jest realizowane. Do tej pory cały system rozliczeń medycznych polega na rozliczaniu procedury. My chcemy teraz obudować tę procedurę i jej rozliczenie innymi parametrami, a nie tylko zero-jedynkowo, czy została wykonana - wyjaśnił.
Ci, którzy będą potrafili zaoferować lepsze warunki, większy komfort pacjenta, większą skuteczność realizacji tej procedury, bo będziemy to mierzyli, będą po prostu zarabiali więcej - dodał.
Drugim priorytetem jest przeprowadzenie operacji zwiększenia wycen pod kątem finansowania podwyżki minimalnego wynagrodzenia w systemie opieki zdrowotnej - mówił też minister zdrowia. - Chcemy, aby to zwiększenie zostało przeprowadzone w ten sposób, aby nie tylko pozwolić na sfinansowanie podwyżki wynagrodzeń, ale również, żeby kompensować zwiększone koszty z tytułu inflacji, ale też generalnie zwiększyć możliwości świadczenia usług medycznych w całym sektorze - podkreślił.