Borys Budka, szef klubu KO

Dopóki Ziobro nie dogada się z Kaczyńskim ws. startu w następnych wyborach, dopóty jego ludzie będą blokowali wydawanie orzeczeń – podkreślił gość Michała Kolanki.

Budka skomentował decyzję prezydenta ws. wysłania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.

– Jest to wielka kompromitacja premiera Mateusza Morawieckiego. Przed zgłoszeniem ustawy do Sejmu, premier najpierw powinien porozmawiać o niej z prezydentem. W konsekwencji, prezydent zablokował ustawę i środki europejskie. Jest to także kompromitacja TK Julii Przyłębskiej. Doskonale wiemy, że w Trybunale nie ma niezawisłych sędziów. Zamiast tego zasiadają tam ludzie wyciągnięci z ław poselskich – jedni od Ziobry, a drudzy od Kaczyńskiego – stwierdził polityk.

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego KO „spór w TK nie ma charakteru prawnego”.

– Ten konflikt toczy się pomiędzy grupami trzymającymi władzę. Dopóki Ziobro nie dogada się z Kaczyńskim ws. startu w następnych wyborach, dopóty jego ludzie będą blokowali wydawanie orzeczeń – podkreślił parlamentarzysta.

Budka przedstawił także plan na naprawę TK po wyborach parlamentarnych.

– Sędziowie dublerzy muszą się szybko spakować i opuścić Trybunał. Osoby, które złamały prawo i w sposób oczywisty uwikłały się w spory polityczne muszą liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Ustawa, która naprawiłaby sytuację w TK jest już przygotowania, i można ja przeczytać na stronie Fundacji im. Stefana Batorego. Na takie rozwiązanie godzą się wszystkie partie opozycyjne – zaznaczył poseł.

– Wierzę, że prezydent Duda – po wyborach – będzie znacznie bardziej elastyczny, jeśli chodzi o naprawę swoich błędów, niż jest teraz – dodał.

ory
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.