Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy

Jeżeli nie będzie silnej Lewicy w Sejmie, to nie będzie nikogo kto zawalczy o świeckie państwo – przekonywał gość Michała Kolanki.

Gdula skomentował spór w Sejmie wokół uchwały złożone przez PiS ws. obrony dobrego imienia papieża, Jana Pawła II.

– Jeżeli nie będzie silnej Lewicy w Sejmie, to nie będzie nikogo kto zawalczy o świeckie państwo. Nie uchylamy się przed tymi tematami i nie dajemy się zaszantażować. Wczoraj udało się nie dopuścić do awantury w Sejmie. PiS znowu próbował zorganizować silny podział między Polakami, ale to się nie udało. Partia rządząca puściła wczoraj wypowiedź papieża w Sejmie licząc na to, że ze strony opozycji pojawią się krzyki i przedrzeźnianie – nic takiego się stało. Przemówienia posłów były bardzo rzeczowe. Dotyczyły wolności w dociekaniu prawdy przez dziennikarzy oraz solidarności z ofiarami. Mówiliśmy także o tym, że trzeba wprowadzić zasady, które pozwolą na przeprowadzenie sprawiedliwych wyroków ws. pedofilii. To są rzeczy, które trzeba zrobić i w przyszłej kadencji Sejmu dopilnujemy, żeby tak się stało – podkreślił polityk.

Zdaniem Gduli, „PiS stara się rozpaczliwie znaleźć temat, który rozgrzałby ich wyborców”.

– Po to, żeby zacząć kolejną karczemną awanturę, na której mogliby skorzystać. Niedawno mieliśmy kwestię jedzenia robaków i diety bezmięsnej, która miała być podobno narzucana przez opozycję. Na jesieni mieliśmy do czynienia z atakami na osoby trans ze strony Jarosława Kaczyńskiego. A teraz PiS próbuje rozdmuchać sprawę z Janem Pawłem II. Trzeba pamiętać, że nikt nie atakuje samej postaci papieża. Jesteśmy za tym, żeby zgłębić jego rolę w tuszowaniu pedofilii, żeby można było realnie zająć się problemem pedofili w Kościele Katolickim i pomóc ofiarom – zaznaczył parlamentarzysta.

– Obecna taktyka PiS-u trafia do ich najtwardszego elektoratu, ale nie przekonuje wyborców centrowych. Co widać w sondażach, ponieważ jego poparcie stoi na poziomie 30-32 proc – dodał.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.