Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego

Umówiliśmy się na pięcioletnią kadencję, dlatego te wybory powinny odbyć się jesienią (2023 r. - red.) - podkreślił gość Michała Kolanki pytany o plany PiS dotyczące przełożenia terminu wyborów samorządowych.

Makowski został zapytany o to, jak ocenia pomysł rządu, by przełożyć termin wyborów samorządowych, które powinny się odbyć jesienią 2023 roku, tymczasem PiS chce przesunąć je o kilka miesięcy, na wiosnę 2024 r.

- Uważam, że nie powinno zmieniać się reguł gry w trakcie jej trwania. Umówiliśmy się na pięcioletnią kadencję, dlatego te wybory powinny odbyć się jesienią. Jeżeli chcemy ułatwić pracę Państwowej Komisji Wyborczej, by mogła łatwiej obsłużyć wybory, to dużo łatwiejsze jest skrócenie kadencji Sejmu, niż przekładnie wyborów. Przesunięcie wyborów (samorządowych - red.) oznacza, że zbiegną się one z terminem wyborów do europarlamentu - tak czy inaczej będziemy mieć ciąg wyborów, które nastąpią po sobie. Dlatego, liczę, że pan prezydent Andrzej Duda posłucha głosu samorządowców, którzy apelowali o to, by nie przedłużać kadencji samorządów. Zgodnie z konstytucją lepiej byłoby skrócić kadencję parlamentu - uważa radny PO.

Zdaniem szefa Instytutu Obywatelskiego PiS chce przełożyć termin wyborów, ponieważ "boi się, że opozycja wygra wybory samorządowe, przez co przegrają wybory parlamentarne".

- Dlatego PiS-owi bardzo zależy, żeby wybory parlamentarne odbyły się wcześniej lub były oddzielone od wyborów samorządowych. Ale tego typu zagrywki zazwyczaj źle się kończą. PiS nie walczy z samorządowcami, ale z rzeczywistością, która jest okrutna dla naszego życia politycznego i gospodarczego. Jeżeli PiS poważnie myśli o wygranej w następnych wyborach, to powinien skupić się na tym jak rozwiązać kryzys ekonomiczny i energetyczny. A nie skupiać się na zabiegach prawno-organizacyjnych, które miałyby mu pozwolić utrzymać władzę - podkreślił Makowski.

Ma
Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.