Piotr Müller, rzecznik rządu

Nie jest prawdziwym stwierdzenie, że nie było dyskusji na Radzie Ministrów o kamieniach milowych – mówił gość Michała Kolanki.

Rzecznik rządu był pytany o oświadczenia polityków Solidarnej Polski, którzy twierdzili, że rząd nie konsultował z nimi tzw. kamieni milowych, jakie ma zrealizować Polska, by otrzymać środki z Funduszu Odbudowy. Według Müllera nie jest to prawdą.

– Kamienie milowe, Krajowy Plan Odbudowy, został przyjęty przez Radę Ministrów, jako dokument, prawie rok temu, a właściwie ponad rok temu, pod koniec kwietnia 2021 roku. Tam były kamienie milowe oraz upoważnienie do tego, by jeszcze drobne korekty na poziomie dalszych negocjacji robić przez ministra funduszy i politycy regionalnej. Być może koledzy z Solidarnej Polski, niestety, kolejny raz szukają jakiegoś sposobu na wyróżnienie się. Jest wiele fajniejszych, lepszych, pożyteczniejszych sposobów: chociażby przyspieszenie informatyzacji w wymiarze sprawiedliwości – odparł.

– Nie jest prawdziwym stwierdzenie, że nie było dyskusji na Radzie Ministrów o kamieniach milowych – zapewnił rzecznik rządu.

A czy realizacja kamieni milowych może oznaczyć wprowadzenie w Polsce nowych podatków?

– To zależy jak zostaną wdrożone poszczególne rozwiązania. Są pewnego rodzaju przepisy, zapewnienia w KPO, które dotyczą tworzenia pewnych preferencji dla pojazdów niskoemisyjnych czy elektrycznych. Ale to nie oznacza, że trzeba od razu bilans opłat dla pojazdów spalinowych zmieniać. Można np. w innym miejscu obniżyć inne opłaty – i my w tym kierunku zmierzamy. Chcemy dać preferencje dla pojazdów niskoemisyjnych, aby ten obszar wspierać – przekonywał Müller.

A czy Polska zrealizowała już jakieś kamienie milowe?

– Tak. Rok temu KPO został przyjęty, w związku z czym to są reformy, które my współfinansujemy z UE. Duża część tych reform to reformy, które planowaliśmy wcześniej, więc nie czekaliśmy na wdrożenie KPO. W sektorze energetycznym została już część tych punktów wprowadzona. Taki bilans niebawem pewnie już wprowadzimy – odparł.

– My w tej chwili już uruchamiamy środki z KPO, to nie jest tak, że my czekamy na jakiś przelew z UE w tej chwili. Funkcjonuje system prefinansowania. Dlatego była ważna akceptacja KPO, aby móc w pełni uruchamiać te projekty – wyjaśnił również Müller. – Jedyne co nam może grozić to opóźnienie refinansowania tych projektów – dodał.

– Nawet jeśli gdzieś dojdzie do opóźnienia tego refinansowania, to ostatecznie trafi ono do Polski – zapewnił rzecznik rządu.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.