Aleksandra Gajewska, posłanka KO

Pan Adam Glapiński nie jest osobą, która strzeże interesu Polaków i ich dobrobytu – mówiła rozmówczyni Michała Kolanki, oceniając kadencję obecnego prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Gajewska zapowiedziała, że PO będzie głosować przeciwko ponownej kandydaturze Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP.

–  Pan Adam Glapiński nie strzeże interesu Polaków i ich dobrobytu, jest to osoba, która broni interesu swoich partyjnych liderów, czyli PiS-u. Przez to, że mamy tak wysoką inflację, rządzący wzbogacają się, ponieważ osłabienie złotówki powoduje, że do budżetu państwa wpływa coraz więcej pieniędzy. Prezes Glapiński się dla PiS-u po prostu opłaca – podkreśliła parlamentarzystka.

Posłanka została następnie zapytana o to, w jakiej formule wyborczej partie opozycyjne powinny pójść do wyborów parlamentarnych.

– Wyobrażam sobie wspólną listę opozycji, ponieważ mamy wspólny cel. To w jaki sposób ten cel osiągniemy, powinno być głównym przedmiotem naszej dyskusji. Myślę, że wszyscy demokraci przeciw niedemokratycznej władzy, to bardzo dobra opcja. Wszędzie słyszymy od mieszkańców, że chcą zjednoczonej opozycji i tego byśmy przestali się kłócić. Z naszej perspektywy – jako największej partii opozycyjnej – koszt takiej koalicji jest największy. To my musimy ustępować – na listach wyborczych – osobom z innych ugrupowań. Mimo tego uważamy, że ta koalicja jest dla nas bardzo ważna i powinniśmy nad nią pracować – zaznaczyła Gajewska.

Gajewska oceniła także szanse na przedterminowe wybory parlamentarne.

– Musimy być przygotowani na to, że te wybory (parlamentarne – red.) mogą być w każdej chwili. Opozycja musi pokazać wyborcom, że jesteśmy w stanie walczyć o wygraną. Bez tej gotowości nie jesteśmy w stanie przekonać ich do tego, żeby nam zaufali, a to jest niezbędne. Patrząc na to, jak pazerna jest ta władza i jak bardzo przykuta jest do państwowych spółek, firm i rad nadzorczych itd., nie sądzę, że będzie chętna do tego by skrócić swoją kadencję i stracić intratne stanowiska – stwierdziła posłanka.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.