Aleksandra Gajewska, posłanka KO

Pan Adam Glapiński nie jest osobą, która strzeże interesu Polaków i ich dobrobytu - mówiła rozmówczyni Michała Kolanki, oceniając kadencję obecnego prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Gajewska zapowiedziała, że PO będzie głosować przeciwko ponownej kandydaturze Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP.

-  Pan Adam Glapiński nie strzeże interesu Polaków i ich dobrobytu, jest to osoba, która broni interesu swoich partyjnych liderów, czyli PiS-u. Przez to, że mamy tak wysoką inflację, rządzący wzbogacają się, ponieważ osłabienie złotówki powoduje, że do budżetu państwa wpływa coraz więcej pieniędzy. Prezes Glapiński się dla PiS-u po prostu opłaca - podkreśliła parlamentarzystka.

Posłanka została następnie zapytana o to, w jakiej formule wyborczej partie opozycyjne powinny pójść do wyborów parlamentarnych.

- Wyobrażam sobie wspólną listę opozycji, ponieważ mamy wspólny cel. To w jaki sposób ten cel osiągniemy, powinno być głównym przedmiotem naszej dyskusji. Myślę, że wszyscy demokraci przeciw niedemokratycznej władzy, to bardzo dobra opcja. Wszędzie słyszymy od mieszkańców, że chcą zjednoczonej opozycji i tego byśmy przestali się kłócić. Z naszej perspektywy - jako największej partii opozycyjnej - koszt takiej koalicji jest największy. To my musimy ustępować - na listach wyborczych - osobom z innych ugrupowań. Mimo tego uważamy, że ta koalicja jest dla nas bardzo ważna i powinniśmy nad nią pracować - zaznaczyła Gajewska.

Gajewska oceniła także szanse na przedterminowe wybory parlamentarne.

- Musimy być przygotowani na to, że te wybory (parlamentarne - red.) mogą być w każdej chwili. Opozycja musi pokazać wyborcom, że jesteśmy w stanie walczyć o wygraną. Bez tej gotowości nie jesteśmy w stanie przekonać ich do tego, żeby nam zaufali, a to jest niezbędne. Patrząc na to, jak pazerna jest ta władza i jak bardzo przykuta jest do państwowych spółek, firm i rad nadzorczych itd., nie sądzę, że będzie chętna do tego by skrócić swoją kadencję i stracić intratne stanowiska - stwierdziła posłanka.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.