Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny

Będzie to poważna debata, a nie parodia procedowania i dobrej legislacji jaka miała miejsce w Sejmie. To był kwintesencjonalny przykład jak nie należy tworzyć dobrego prawa - mówił gość o sposobie procedowania w Sejmie tzw. ustawy represyjnej.

- Na pewno w Senacie ustawa nie będzie procedowana tak jak w Sejmie: w gonitwie, przez parę godzin, bez analizy przepisów. W Senacie na pewno będą zaproszeni przedstawiciele środowisk sędziowskich, prokuratorskich. Będzie to poważna debata - zapewnił Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z Michałem Kolanko.

Oceniając poprawki wniesione do ustawy Kwiatkowski stwierdził, że "zrobiono pół kroku w tył, żeby zrobić dziesięć naprzód". - Najważniejsze przepisy pozostały - nadal podstawą ścigania sędziów moze być działalność o charakterze społecznym, obywatelskim, politycznym - czy jak go nie nazwać - podkreślił.

Odpowiadając na argumenty polityków PiS, że ustawa ma przeciwdziałać anarchii w sądach, Kwiatkowski stwierdził, że "anarchię wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości, które uruchomiło procedury jakie europejskie organy uznały za niezgodne z normami państwa prawa".

- Na razie efekt (reform wymiaru sprawiedliwości - red.) jest taki: kiedy porównywałem czas rozpatrywania spraw w polskich sądach, wszędzie jest wielokrotnie dłuższy czas rozpatrywania tych spraw od czasów, kiedy byłem ministrem sprawiedliwości. Reformy wymiaru sprawiedliwości mają służyć temu, że obywatel będzie krócej czekał na rozstrzygnięcie swojej sprawy w sądzie - mówił Kwiatkowski.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.