Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM

Rzeczywistość przed pojawieniem się szybkiego internetu była zupełnie inna - mówił gość Michała Kolanki.

- 5G daje gamę nowych zastosowań dla biznesu, dla obywateli. Jestem przekonany, że ten rozwój technologii dokonuje się często w sposób niepostrzeżony dla konsumenta. Najlepszy sposób, aby zrozumieć, jak jest ważny, wystarczy przypomnieć sobie jak to funkcjonowało kilka lat wstecz - mówił Cieszyński pytany o to, co w praktyce będzie oznaczało wejście w życie technologii 5G.

- Absolutnie nie ma mowy o tym, aby w jakikolwiek sposób kontrolować to co się dzieje w sieci - zapewnił też Cieszyński, w kontekście doniesień "Gazety Wyborczej" odnośnie wdrażania w Polsce technologii 5G.

- Absolutnie nie ma mowy o tym, aby w jakikolwiek sposób kontrolować to co się dzieje w sieci - zapewnił też Cieszyński, w kontekście doniesień "Gazety Wyborczej" odnośnie wdrażania w Polsce technologii 5G.

- To nie jest sieć państwowa, to jest sieć, w której udziały mają mieć wszyscy duży operatorzy, którzy funkcjonują w tym czasie na polskim rynku - dodał. Udział Skarbu Państwa w tej spółce ma być z kolei uzasadniony "strategicznym charakterem" zasobu, jakim będzie technologia 5G.

Cieszyński był też pytany o tzw. aferę mailową i o to, czy dziś możemy powiedzieć, że taki atak na przedstawiciela polskich władz już się nie powtórzy.

- Mówienie, że coś się nie powtórzy jeśli chodzi o takie ataki hakerskie, to święta naiwność. Być może dokładnie taki atak się nie powtórzy, bo wszyscy są bardziej świadomi. Natomiast cyberprzestępcy nie śpią.

- Jestem przekonany, że ostatnie sześć miesięcy to duży postęp, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo w Polsce. Myślę, że wiele dobrego udało się w tym obszarze zrobić - dodał.

Cieszyński był też pytany o doniesienia agencji Associated Press, która informuje, że w 2019 roku dokonano kilkunastu prób szpiegowania telefonu mecenasa Romana Giertycha. Wykorzystano w tym celu izraelskiego Pegagusa. Tego samego oprogramowania użyto to śledzenia prokurator Ewy Wrzosek.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.