Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy

Na pewno to jest poważny kryzys, chociaż ja uważam, że im poważniejszy kryzys, tym trzeba zachować chłodniejsza głowę - mówił gość Michała Kolanki.

- To jest poważny kryzys, dlaczego Lewica zaapelowała o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta - stwierdził poseł. Zaraz potem jednak zaznaczył, że "pompowanie tego kryzysu ponad miarę nie sprzyja temu, by racjonalnie podejść do rzeczy".

- Nie możemy tracić z oczu tego, że tego rodzaju kryzys zdarzył się już w UE kilka razy. Ostatni taki kryzys, z 2015 roku, był większy niż obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Różnica jest taka, że tamte kryzysy wybuchały w sposób bardziej "naturalny", ten z 2015 r. był następstwem wojny domowej w Syrii. Natomiast ten kryzys jest oczywiście pokłosiem sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale jest w dużej mierze wywołany przez (Aleksandra) Łukaszenkę, (Recepa Tayyipa) Erdogana i (Władimira) Putina - stwierdził Gdula.

- Mam problem z tym, że nie rozmawiamy w ogóle o Erdoganie, który dowozi tych ludzi Łukaszence - zaznaczył. - Rząd nie radzi sobie z Turcją, chociaż kupuje od niej uzbrojenie, wydaje teraz 250 mln dolarów na drony wojskowe (z Turcji), a nie jest w stanie przyblokować transportu ludzi ze Stambułu i w ogóle z Turcji - dodał.

A czy potrzebna jest debata na temat granicy w Sejmie, która odbędzie się 9 listopada o godzinie 16?

- Zawsze jak PiS wyciąga rękę do opozycji, to się trzeba pięć razy zastanowić o co chodzi w tej grze. Zwołanie dzisiaj posiedzenia jest w jakimś sensie naturalne. Ale PiS wie, że kiedy jest 460 osób na sali, kiedy są emocje, to bardzo łatwo jest wywołać zwyczajny, codzienny konflikt polityczny. To jest trochę pułapka zastawiona na opozycję, mam nadzieję, że opozycja zachowa się rozsądnie i będzie merytorycznie krytykować rząd - stwierdził poseł. Gdula dodał, że nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ma przykryć fakt, że prezydent nie zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jaki będzie przekaz Lewicy w czasie posiedzenia Sejmu? - Rząd obiecywał, że sobie poradzi bardzo szybko wprowadzając stan wyjątkowy. Na początku września minister (Mariusz) Kamiński obiecywał, że będzie za chwilę stabilnie. Dla nas jest ważne to, aby mieć inną strategię niż ta, którą realizuje rząd, albo ją rozszerzyć. Oprócz uszczelniania granicy trzeba - po pierwsze - zachować się przyzwoicie. Moim zdaniem nawet w najgorszych sytuacjach trzeba się zachowywać przyzwoicie i humanitarnie. Państwo to nie jest tylko siła, to są też miękkie umiejętności: umiejętność zaopiekowania się ludźmi, rozpatrzenie ich wniosków azylowych, zorganizowane powrotu do domu. Rzecz niezwykle ważna na dziś, to jest działanie tam, gdzie jest źródło problemu: przecięcie tych lotów z Turcji - przekonywał Gdula.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.