Anna Kornecka, była wiceminister rozwoju

Pan premier (Mateusz) Morawiecki skierował wniosek do TK, właśnie w tym celu, by podważyć jurysdykcję TSUE (w Polsce) – mówiła rozmówczyni Michała Kolanki.

Kornecka mówiła o antyunijnej polityce polskiego rządu oraz przekonywała, że w dalszej perspektywie utrzymanie takiego kursu w polityce zagranicznej, może grozić wyjściem Polski z UE, tzw. polexitem.

– Zeszłotygodniowe orzeczenie TK pokazuje, że polexit nie jest fake newsem. Pan premier (Mateusz) Morawiecki skierował wniosek do TK, właśnie w tym celu, by podważyć jurysdykcję TSUE, (w Polsce) ale również po to, żeby pokazać, że polskie sądy nie mogą bazować na przepisach traktatowych – których Polska jest sygnatariuszem i do których powinna się stosować. Widać tu bardzo duży rozdźwięk pomiędzy tym, co PiS deklaruje – mam na myśli uchwałę (partyjną PiS-u red.) podjętą ws. pozostania Polski w UE, a tym co rzeczywiście robi. Trzeba się zastanowić, czy polexit będzie przyszłością dla naszego kraju, nie tylko dlatego, że Polska może wyjść z UE, ale być może także dlatego, że UE po prostu wyjdzie z Polski – stwierdziła prawnik.

Była wiceminister podkreśliła również, ze obecny konflikt z UE, który powoduje m.in opóźnienie zatwierdzenia przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy, będzie także rzutował na odbudowę polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.

– Pieniądze z KPO pojawią się zdecydowanie później – taka jest konsekwencja działalności rządu. Mamy obecnie kryzys związany z zatwierdzeniem naszego KPO w UE. Osiemnaście państw w UE ma już zatwierdzone KPO i większość z nich korzysta już zaliczki, która wpłynęła do tych krajów. Jeśli te pieniądze trafią do Polski z opóźnieniem, to rozdźwięk pomiędzy odbudową polskiej gospodarki, a odbudową innych gospodarek europejskich, zacznie być coraz większy – ostrzegała.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.