Michał Kobosko, lider partii Polska 2050

Rząd nakręca ten kryzys tworząc takie fakty, jakie były przestawione na konferencji szefów MON-u i MSWiA, by szerzyć obawy i poczucie niepewności wśród obywateli - przekonywał Michał Kobosko, lider partii Polska 2050, w rozmowie z Michałem Kolanko.

Kobosko był pytany ile może jeszcze potrwać kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

- Kryzys będzie trwał tak długo, jak (długo Aleksander) Łukaszenka będzie przerzucał imigrantów z Iraku i Afganistan na swoje terytorium, a potem transportował ich na granicę z Polską i Litwą. To zależy jeszcze od oddziaływania instytucji unijnych na reżim Łukaszenki. Wiadomo, że dla niego elementem przetargowym jest wycofanie sankcji, które UE nałożyła na Białoruś. W momencie, gdy Łukaszenka zobaczy, że są możliwości kompromisowe między nim, a instytucjami unijnymi, to zakończy to jego operację w takiej skali - stwierdził.

Lider partii Polska 2050 wskazywał również na brak zaufania Polaków do państwa polskiego, w kontekście jego działań ws. uchodźców.

- To nie tylko kryzys uchodźczy, ale również nasz kryzys wewnętrzny. Mamy kryzys zaufania do działań rządu i brak zaufania do naszych instytucji. Zastanawiamy się, także czy politycy rządzący nie wykorzystują tego kryzysu do tworzenia kolejnych kryzysów wewnętrznych w Polsce - mówił polityk.

Kobosko przekonywał też, że kryzys migracyjny jest wykorzystywany przez partię rządząca, by mogła zwiększyć swoje poparcie w społeczeństwie.

- Władza zobaczyła, że kryzys uchodźczy się opłaca. Rząd nakręca ten kryzys i tworzy takie fakty jakie były przestawione na konferencji szefów MON-u i MSWiA,  by szerzyć obawy i poczucie niepewności wśród obywateli. PiS tworzy wrażenie, że jesteśmy straszliwie zagrożeni na granicy wschodniej, bo pomaga mu to odwrócić uwagę od jego problemów wewnętrznych i konsoliduje ludzie wokół niego. Kryzys potrwa tak długo, jak PiS-owi będzie się to politycznie opłacać, nawet niezależnie od działań samego Łukaszenki - skomentował.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.