Artur Dziambor, poseł Konfederacji

Zastanawiam się po co to wszystko było i podejrzewam, że prawdy to my się nigdy nie dowiemy o co tam w ogóle chodziło – mówił gość Michała Kolanki pytany o to czy przyznanie przez KRRiT koncesji na nadawanie dla TVN24 kończy całą sprawę.

Po 19 miesiącach od złożenia wniosku o przedłużenie koncesji, 22 września, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przyznanie koncesji na nadawanie TVN24 w stosunku cztery do jednego.

– Z drugiej strony wynik głosowania KRRiT na ostatnią chwilę nawet był oczywisty i spodziewany. Pytanie co dalej, ponieważ to jeszcze trafi do Trybunału, najprawdopodobniej, a potem jest jeszcze kwestia koncesji dla pozostałych kanałów TVN-u – zauważył poseł Konfederacji.

– Ja od samego początku zwracałem uwagę na to, że nie do końca widzę wielki sukces, który może być osiągnięty, również dzięki ustawie (tzw. lex TVN – red.), która była obok – mówił też Dziambor.

Jego zdaniem gdyby tzw. lex TVN weszło w życie amerykańscy właściciele stacji dogadaliby się prawdopodobnie z koncernem Ringier Axel Springer. – Wielkim sukcesem PiS po tym całym bałaganie byłoby to, że mogliby tryumfalnie ogłosić, iż odebrali TVN Amerykanom i oddali go Niemcom – podsumował.

Pytany o „lex TVN” Dziambor stwierdził, że ta ustawa jego zdaniem nie pojawi się już w Sejmie, ponieważ PiS nie będzie chciał dalej eskalować konfliktu z USA. – Potrzebujemy sojuszników, a trochę głupio wygląda to, że obrażamy wszystkich dookoła. To był sposób na obrażenie Amerykanów, bo to jest największy biznes, który tutaj robią – dodał.

Na pytanie o najważniejsze polityczne tematy jesienią Dziambor stwierdził, że „prawdziwe tematy, nie zastępcze, ale ważne” to, po pierwsze, wszystkie tematy związane z „Polskim Ładem” PIS.

– Wejście gospodarczej części „Polskiego Ładu” to uderzenie w całą klasę średnią i osoby działające na samozatrudnieniu, a to są ludzie, o których my najczęściej mówimy, bo sami jesteśmy w polityce hobbystycznie w dużej mierze, a zawodowo na działalności gospodarczej – podkreślił poseł.

Dziambor podkreślił, że Konfederacja poparłaby podniesienie kwoty wolnej od podatku gdyby była zapisana w osobnej ustawie.

Poseł Konfederacji przekonywał również, że PiS przegrał walkę o narrację ws. „Polskiego Ładu” w sieci dzięki Konfederacji, która rozpropagowała hashtag #NowyWał. – Stał się najpopularniejszym hashtagiem związanym z tym tematem. Tutaj postrzegam jakieś szanse na to, żeby ludzie zrozumieli co PiS nam robi – stwierdził.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.