Artur Dziambor, poseł Konfederacji

Zastanawiam się po co to wszystko było i podejrzewam, że prawdy to my się nigdy nie dowiemy o co tam w ogóle chodziło - mówił gość Michała Kolanki pytany o to czy przyznanie przez KRRiT koncesji na nadawanie dla TVN24 kończy całą sprawę.

Po 19 miesiącach od złożenia wniosku o przedłużenie koncesji, 22 września, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przyznanie koncesji na nadawanie TVN24 w stosunku cztery do jednego.

- Z drugiej strony wynik głosowania KRRiT na ostatnią chwilę nawet był oczywisty i spodziewany. Pytanie co dalej, ponieważ to jeszcze trafi do Trybunału, najprawdopodobniej, a potem jest jeszcze kwestia koncesji dla pozostałych kanałów TVN-u - zauważył poseł Konfederacji.

- Ja od samego początku zwracałem uwagę na to, że nie do końca widzę wielki sukces, który może być osiągnięty, również dzięki ustawie (tzw. lex TVN - red.), która była obok - mówił też Dziambor.

Jego zdaniem gdyby tzw. lex TVN weszło w życie amerykańscy właściciele stacji dogadaliby się prawdopodobnie z koncernem Ringier Axel Springer. - Wielkim sukcesem PiS po tym całym bałaganie byłoby to, że mogliby tryumfalnie ogłosić, iż odebrali TVN Amerykanom i oddali go Niemcom - podsumował.

Pytany o "lex TVN" Dziambor stwierdził, że ta ustawa jego zdaniem nie pojawi się już w Sejmie, ponieważ PiS nie będzie chciał dalej eskalować konfliktu z USA. - Potrzebujemy sojuszników, a trochę głupio wygląda to, że obrażamy wszystkich dookoła. To był sposób na obrażenie Amerykanów, bo to jest największy biznes, który tutaj robią - dodał.

Na pytanie o najważniejsze polityczne tematy jesienią Dziambor stwierdził, że "prawdziwe tematy, nie zastępcze, ale ważne" to, po pierwsze, wszystkie tematy związane z "Polskim Ładem" PIS.

- Wejście gospodarczej części "Polskiego Ładu" to uderzenie w całą klasę średnią i osoby działające na samozatrudnieniu, a to są ludzie, o których my najczęściej mówimy, bo sami jesteśmy w polityce hobbystycznie w dużej mierze, a zawodowo na działalności gospodarczej - podkreślił poseł.

Dziambor podkreślił, że Konfederacja poparłaby podniesienie kwoty wolnej od podatku gdyby była zapisana w osobnej ustawie.

Poseł Konfederacji przekonywał również, że PiS przegrał walkę o narrację ws. "Polskiego Ładu" w sieci dzięki Konfederacji, która rozpropagowała hashtag #NowyWał. - Stał się najpopularniejszym hashtagiem związanym z tym tematem. Tutaj postrzegam jakieś szanse na to, żeby ludzie zrozumieli co PiS nam robi - stwierdził.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.