Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

To nie jest kwestia tylko siedzib urzędów, ale również kwestia tego, gdzie powstają realne decyzje, czyli przede wszystkim w Warszawie – przekonywał gość Michała Kolanki.

Szełemej wskazywał na potrzebę zwiększenia środków, którymi dysponują samorządy oraz na antysamorządową politykę PiS-u.

- Państwo poluzowało wszelkie reguły wydatkowe, w stosunku do siebie. Poziom zadłużenia państwa wzrósł o kilkaset procent w ciągu kilku lat. Natomiast samorządy są w bardzo ścisłym gorsecie reguły wydatkowej - wydatki bieżące muszą być bilansowane wpływami bieżącymi, a wpływy bieżące to w największym stopniu PIT. Jeśli PIT nie będzie realnie zwiększony - za pomocą ustawy - z 38 proc. do przynajmniej 48 proc. to jako samorząd będziemy ubezwłasnowolnieni. Samorząd nie będzie oparty o możliwość dysponowania wpływami własnymi, tylko o decyzje rządowe. Jest to strategia państwa, by zbudować państwo centralistyczne - przekonywał samorządowiec.

Prezydent Wałbrzycha mówił o coraz mniejszej roli samorządów.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że państwo ulega centralizacji - systemowo. To nie jest kwestia tylko siedzib urzędów, ale również kwestia tego, gdzie powstają realne decyzje, czyli przede wszystkim w Warszawie. Ranga samorządów, nawet wojewódzkich systematycznie spada. Centralizacja zaczyna również dotyczyć służby zdrowia - stwierdził.

Szełemej skomentował również swoje zwolnienie z pracy w szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego, w Wałbrzychu.

- Szpital po 36 latach podziękował mi za pracę. Przez ostatnie 10 lat starałem się kontynuować moją najważniejszą pasję życiową i powołanie, jakim jest praca lekarza. Wydawało nam się w zespole, że udawało nam się bardzo wiele osiągnąć. Podziękowano mi za pracę w sposób bezprecedensowy - swoją sprawę będę prowadził w sądzie - zapowiedział.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.