Jarosław Gowin, prezes Porozumienia

Zdecydowanie zbyt duży nacisk został położony na transfer pieniężny do tych grup społecznych, w których PiS ma największe poparcie, np. do emerytów – mówił gość Michała Kolanki.

Gowin przekonywał o tym, że wzrost poziomu inflacji w Polsce jest świadomą polityką rządu.

Oczywiście rząd nie ma instrumentów, by wpływać na poziom cen, takie instrumenty ma Rada Polityki Pieniężnej i NBP. Ale nie oszukujmy się, pan (Adam) Glapiński prezes NBP, który ma rozstrzygający głos w tej kwestii, jest częścią obozu rządowego. Jeżeli NBP i Rada Polityki Pieniężnej nie podejmują żadnych działań, żeby powstrzymać wzrost cen, to wynika to z tego, że inflacja jest korzystna z punktu widzenia budżetu państwa. Niestety jest niekorzystna z punktu widzenia ogółu obywateli – stwierdził lider Porozumienia.

Były wicepremier wyraził również swoje zdanie w sprawie konfliktu pomiędzy Polską a instytucjami europejskimi oraz przedstawił jak wygląda sytuacja Polski na arenie międzynarodowej.

Nie wyobrażam sobie, by Komisja Europejska mogła zabrać Polsce te pieniądze – one się nam należą, niezależnie od działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie ma też ryzyka, że Polska opuści UE. Ale jest inne ryzyko – osłabienie Polski w ramach UE i na arenie międzynarodowej. Na to nakłada się fatalny pomysł z „lex TVN”, który musiał nas skonfliktować z USA. Niepotrzebny był również afront wobec kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Pozycja Polski w UE, Berlinie, Waszyngtonie wygląda opłakanie – ocenił polityk.

Gowin krytykował zmiany podatkowe proponowane w nowym programie gospodarczym PiS-u, „Polskim Ładzie”.

„Polski Ład” jest uderzeniem w polską klasę średnią. Zdecydowanie zbyt duży nacisk został położony na transfer pieniężny do tych grup społecznych, w których PiS ma największe poparcie np. do emerytów. Jeżeli chcemy by Polska dynamicznie się rozwijała, musimy zadbać realnie o klasę średnią i sferę budżetową – przekonywał lider Porozumienia.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.