Piotr Müller, rzecznik rządu

Nie ma teraz dyskusji o tym, by wprowadzać takie rozwiązania przeciwpandemiczne, jak we Francji – mówił gość Michała Kolanki.

Müller przedstawił jak wyglądają prace nad wprowadzeniem tzw. ustawy „lex TVN”.

– Do tej ustawy został wprowadzony pakiet poprawek, w związku z tym (posłowie na) obecnym posiedzeniu Sejmu zajmą się tym pakietem. Z tego co wiem to na tym posiedzeniu Sejmu jest szansa, by to rozstrzygnąć i przejść do głosowania na sali plenarnej – mówił rzecznik rządu. (ostatecznie zdecydowano, że Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia – przyp. red).

Müller mówił także o obostrzeniach w Polsce i dalszych działaniach rządu w tym zakresie.

– W Polsce mamy wariant hybrydowy – z jednej strony mamy limity osób w określonych miejscach, ale do tego limitu nie liczą się osoby zaszczepione. Ten wariant pozwala, by z usług korzystały te osoby, które niestety nie chcą się zaszczepić lub czasami nie mogą, oraz nagradza tych, którzy się zaszczepili. Chcielibyśmy pozostawić ten wariant i nie ma w tej chwili dyskusji o tym, by wprowadzać podobne rozwiązania jak we Francji i innych krajach. Uważamy, że to, czy będzie czwarta fala jesienią, jest kwestią naszej wspólnej odpowiedzialności. Jeśli tak się jednak stanie, może zostać wprowadzony sektorowy lockdown, polegający na wprowadzaniu w niektórych miejscach wcześniejszych obostrzeń – wyjaśnił przedstawiciel rządu.  

Rzecznik rządu nakreślił także stan prac nad ustawami związanymi z „Polskim Ładem”.

– Jeżeli chodzi o ustawę podatkową, to trwają tu jeszcze ostatnie ustalenia co do jej kształtu. Co do innych projektów – to po pierwsze rządowy fundusz „Polski Ład”, czyli jeden z tych dziesięciu projektów nowego programu, już jest realizowany – nabór wniosków trwa. Część projektów jest już zrealizowana, część w trakcie realizacji, a pozostałe zostały już wpisane do wykazu legislacyjnych prac rządu – zapewnił gość Michała Kolanki.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.