Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy

PiS zdecydowało się na tajne posiedzenie Sejmu po to, aby ukryć swoją niekompetencję i indolencję w podejściu do cyberbezpieczeństwa – mówił gość Michała Kolanki.

W środę w Sejmie, na tajnym posiedzeniu rząd przedstawił informację na temat cyberataków jakich ofiarą padł m.in. szef KPRM Michał Dworczyk. Hakerzy włamali się na prywatne konto mailowe ministra i przejęli jego korespondencję. Rzekome maile z tego konta sa obecnie publikowane w rosyjskim serwisie Telegram.

– Sterylność intelektualna rządu ws. cyberbezpieczeństwa jest bez precedensu. To po prostu poraża – mówił Gawkowski.

– Wczoraj posiedzenie Sejmu było kpiną. To był bełkot cyberbezpieczeństwa, który zakrawał o paranoję pewnych polityków. Rząd na tajnym posiedzeniu mówił, że mówił – ironizował szef klubu Lewicy.

– Minister od zdrowia dzisiaj będzie odpowiadał za cyberbezpieczeństwo – kontynuował odnosząc się do powrotu do rządu byłego wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, który został sekretarze stanu ds. informatyzacji.

– Jarosław Kaczyński opowiadał wczoraj głupoty, które nie mieszczą się w kanonie normalności – relacjonował również poseł Lewicy. W środę media informowały, że Kaczyński mówił m.in. iż Rosja ma plany inwazji na Polskę o czym świadczą cyberataki.

– Nie korzystają z zabezpieczonych skrzynek, nie korzystają z kryptologii, ten rząd cierpi na to, że nie przyswaja nowych technologii – podsumował Gawkowski.

– Nie powinno być możliwości używania skrzynki prywatnej w czasie, gdy jest się ministrem – przekonywał poseł. Jak dodał jeśli chodzi o konta rządzących w mediach społecznościowych powinno stosować się logowanie dwuskładnikowe.

– Rząd coś ukrywa. Jestem przekonany, że minister Dworczyk wysyłał na tej poczcie jakieś rzeczy, które się ujawnią niedługo. Jeśli się ujawnią to okaże się, że nie dotrzymywał standardów bezpieczeństwa cybernetycznego i konieczności ochrony danych osobowych – stwierdził również Gawkowski.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.