Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy

PiS zdecydowało się na tajne posiedzenie Sejmu po to, aby ukryć swoją niekompetencję i indolencję w podejściu do cyberbezpieczeństwa - mówił gość Michała Kolanki.

W środę w Sejmie, na tajnym posiedzeniu rząd przedstawił informację na temat cyberataków jakich ofiarą padł m.in. szef KPRM Michał Dworczyk. Hakerzy włamali się na prywatne konto mailowe ministra i przejęli jego korespondencję. Rzekome maile z tego konta sa obecnie publikowane w rosyjskim serwisie Telegram.

- Sterylność intelektualna rządu ws. cyberbezpieczeństwa jest bez precedensu. To po prostu poraża - mówił Gawkowski.

- Wczoraj posiedzenie Sejmu było kpiną. To był bełkot cyberbezpieczeństwa, który zakrawał o paranoję pewnych polityków. Rząd na tajnym posiedzeniu mówił, że mówił - ironizował szef klubu Lewicy.

- Minister od zdrowia dzisiaj będzie odpowiadał za cyberbezpieczeństwo - kontynuował odnosząc się do powrotu do rządu byłego wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, który został sekretarze stanu ds. informatyzacji.

- Jarosław Kaczyński opowiadał wczoraj głupoty, które nie mieszczą się w kanonie normalności - relacjonował również poseł Lewicy. W środę media informowały, że Kaczyński mówił m.in. iż Rosja ma plany inwazji na Polskę o czym świadczą cyberataki.

- Nie korzystają z zabezpieczonych skrzynek, nie korzystają z kryptologii, ten rząd cierpi na to, że nie przyswaja nowych technologii - podsumował Gawkowski.

- Nie powinno być możliwości używania skrzynki prywatnej w czasie, gdy jest się ministrem - przekonywał poseł. Jak dodał jeśli chodzi o konta rządzących w mediach społecznościowych powinno stosować się logowanie dwuskładnikowe.

- Rząd coś ukrywa. Jestem przekonany, że minister Dworczyk wysyłał na tej poczcie jakieś rzeczy, które się ujawnią niedługo. Jeśli się ujawnią to okaże się, że nie dotrzymywał standardów bezpieczeństwa cybernetycznego i konieczności ochrony danych osobowych - stwierdził również Gawkowski.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.