Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego

Rzeszów pokazał, że próbując odbijać Polskę PiS-owi droga, najskuteczniejsza, prowadzi przez samorząd - mówił gość Michała Kolanki odnosząc się do wyniku wyborów prezydenckich w Rzeszowie, gdzie popierany przez opozycję kandydat na prezydenta, Konrad Fijołek, wygrał wybory w I turze.

- Uważam, że PO jako partia samorządowa, silna w samorządach, nie korzysta w sposób, z którego mogłaby korzystać, z tego zasobu, który jest dziś największym kapitałem PO - ocenił Makowski.

- Widzę dwie wizje Polski: wizję scentralizowaną, której zwolennikiem jest PiS, a z drugiej strony Polskę usamorządowioną, której zwolennikiem jest PO, a ja w szczególności, także dlatego, że wyrastam z samorządu, jestem również radnym miasta Katowice - mówił dyrektor Instytutu Obywatelskiego.

Makowski zwrócił też uwagę, że "budując sprawne państwo samorząd radzi sobie dużo lepiej, niż państwo, które jest scentralizowane, zarządzane z Warszawy".

- Rzeszów staje się w pewnym sensie symbolem, jest bardzo ważny z punktu widzenia psychologicznego. Po pierwsze została nagrodzona jedność - tam gdzie opozycja się jednoczy, wygrywa. Po drugie została nagrodzona lokalność - Konrad Fijołek jest politykiem zakorzenionym lokalnie. Ludzie nie chcą, by samorządem zarządzali politycy przywiezieni w teczce z Warszawy - mówił Makowski o wyniku wyborów prezydenckich w Rzeszowie.

- PiS ma dwa wyjścia: albo na serio rozmawiać z samorządami i traktować je po partnersku, albo będzie chciał zarzynać samorządy - ocenił. Jednocześnie wyraził obawę, że zrealizuje się ten drugi scenariusz.

- Dzisiaj rząd wychowuje poważnego przeciwnika we wspólnocie samorządowej. Moim zdaniem opozycja powinna stać tu po stronie samorządów, bronić samorządów - dodał.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.