Dr Paweł Grzesiowski, immunolog

Wirus przenosi się w zamkniętych pomieszczeniach i to udowodniono – mówił gość Jacka Nizinkiewicza.

– Wirus przenosi się drogą kropelkowo-powietrzną, czyli jest w stanie pozostać w powietrzu, w drobnym aerozolu, przez dwie-trzy godziny – podkreślał dr Grzesiowski w kontekście odmrażania gospodarki i zapowiadanego otwarcia restauracji, również jeśli chodzi o serwowanie posiłków pod dachem.

– To oznacza, że wirus jest w stanie zakazić kogoś, kto siedzi na drugim końcu sali, w momencie gdy znajduje się w niej chory. I to jest niepokojące, że o tym za mało mówimy, nie inwestujemy w systemy aktywnego oczyszczania powietrza. To powinien być ważny kierunek działań – przekonywał dr Grzesiowski.

– Powinniśmy mówić o tym, że można zwiększyć bezpieczeństwo w zamkniętych pomieszczeniach stosując metody uzdatniania powietrza – mówił ekspert.

– Propagujmy szczepienia, podkreślajmy, że będzie można wziąć udział w weselu, w imprezie, jeśli jesteś zaszczepiony. Po drugie – jeśli nie możesz lub nie chcesz się szczepić – zrób sobie test. Po trzecie – starajmy się unikać kontaktu z chorymi – apelował również dr Grzesiowski.

Dr Grzesiowski mówił też o kwestii wymuszania szczepień na COVID-19 przez rządy. Jego zdaniem „obowiązkowość szczepień może się dokonać nie przez rządy krajów, które wymagają wobec swoich obywateli szczepienia, ale przez rządy krajów, które będą wpuszczać turystów” i które mogą wymagać od wjeżdżających legitymowania się dowodem zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

A czy szczepienia na COVID-19 trzeba będzie powtarzać?

– Musimy sobie zdać sprawę z bardzo ważnej kwestii: koronawirus jest młodym wirusem, jeśli chodzi o aktywność wśród ludzi. W związku z tym będzie się zmieniał dostosowując się do nowej grupy. On żyje od tysięcy lat wśród nietoperzy i nie mutował. Teraz mutuje, bo dostosowuje się do nowej grupy. I być może przez pierwsze lata będziemy musieli szczepionki zmieniać, tzn. dostosowywać do nowych wariantów. Być może w którymś momencie będziemy nawet w stanie wyprzedzić niektóre mutacje – odpowiedział ekspert.

– Pamiętajmy: my, poprzez szczepienia kupujemy życie – podkreślił dr Grzesiowski. – Osoby zaszczepione nie umierają z powodu COVID-u, albo dzieje się to sto razy rzadziej – dodał.

Avatar
Prowadzący