Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050

Mieliśmy głosować z Ziobrą przeciwko projektowi Funduszu Odbudowy? – pytał gość Jacka Nizinkiewicza.

– My od początku mówiliśmy, że ten projekt poprzemy. Inni zakiwali się na śmierć – przeszli od „jesteśmy głęboko za”, przez „jesteśmy głęboko przeciw” do wstrzymania się od głosu – mówił Hołownia nawiązując do postawy Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nad ustawą ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

– W UE obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” i my musimy się tą solidarnością w tym trudnym czasie wykazać, bo solidarność to jest pojęcie, na którym Polska wyrosła – podkreślił lider ruchu Polska 2050.

– Nie można blokować dostępu do pieniędzy, do środków, które mają odbudować polską gospodarkę przez pokolenia, przez długie lata – przekonywał Hołownia.

– Platforma zakiwała się w emocjonalnym szantażu. Oni uwierzyli w słowa Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” mówił, że jeśli nie będzie większości dla tego projektu, rząd upadnie. Ja tym się różnię od kolegów, że nie wierzę Kaczyńskiemu – ocenił były kandydat na prezydenta.

4 maja ustawę tę przyjął Sejm 290 głosami „za”, przy sprzeciwie Solidarnej Polski i Konfederacji. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, wraz z PiS głosowały z kolei Lewica, PSL i Polska 2050.

PO przez ostatnie dni krytykowała Lewicę za prowadzenie negocjacji z PiS ws. poparcia dla Funduszu Odbudowy.

– Na opozycji to jest trochę sztafeta – kiedy jeden słabnie, drugi musi przejąć pałeczkę i biec do przodu – tak z kolej Hołownia skomentował wyniki ostatnich sondaży.

– Nie ekscytujemy się sondażami. Za dużo ich w życiu widziałem, żeby nie wiedzieć jak są zmienne. Natomiast trend jest ewidentny – myśmy wykonali tę „mijankę” z PO, kolejne sondaże to potwierdzają – mówił Hołownia.

– Z sondaży tak wynika – tak Hołownia odpowiedział na pytanie o to, czy obecnie to Polska 2050 jest obecnie liderem opozycji. – Tak widocznie sprawy układają Polacy i widzą Polacy. My nie przywiązujemy się za bardzo w ruchu do tej tytułomanii. Za dużo widzieliśmy liderów opozycji – wschodzących i upadających – aby się tym tytułem, jakby to powiedziałaby młodzież, „jarać” – dodał.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.