Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050

Mieliśmy głosować z Ziobrą przeciwko projektowi Funduszu Odbudowy? - pytał gość Jacka Nizinkiewicza.

- My od początku mówiliśmy, że ten projekt poprzemy. Inni zakiwali się na śmierć - przeszli od "jesteśmy głęboko za", przez "jesteśmy głęboko przeciw" do wstrzymania się od głosu - mówił Hołownia nawiązując do postawy Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nad ustawą ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

- W UE obowiązuje zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" i my musimy się tą solidarnością w tym trudnym czasie wykazać, bo solidarność to jest pojęcie, na którym Polska wyrosła - podkreślił lider ruchu Polska 2050.

- Nie można blokować dostępu do pieniędzy, do środków, które mają odbudować polską gospodarkę przez pokolenia, przez długie lata - przekonywał Hołownia.

- Platforma zakiwała się w emocjonalnym szantażu. Oni uwierzyli w słowa Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" mówił, że jeśli nie będzie większości dla tego projektu, rząd upadnie. Ja tym się różnię od kolegów, że nie wierzę Kaczyńskiemu - ocenił były kandydat na prezydenta.

4 maja ustawę tę przyjął Sejm 290 głosami "za", przy sprzeciwie Solidarnej Polski i Konfederacji. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, wraz z PiS głosowały z kolei Lewica, PSL i Polska 2050.

PO przez ostatnie dni krytykowała Lewicę za prowadzenie negocjacji z PiS ws. poparcia dla Funduszu Odbudowy.

- Na opozycji to jest trochę sztafeta - kiedy jeden słabnie, drugi musi przejąć pałeczkę i biec do przodu - tak z kolej Hołownia skomentował wyniki ostatnich sondaży.

- Nie ekscytujemy się sondażami. Za dużo ich w życiu widziałem, żeby nie wiedzieć jak są zmienne. Natomiast trend jest ewidentny - myśmy wykonali tę "mijankę" z PO, kolejne sondaże to potwierdzają - mówił Hołownia.

- Z sondaży tak wynika - tak Hołownia odpowiedział na pytanie o to, czy obecnie to Polska 2050 jest obecnie liderem opozycji. - Tak widocznie sprawy układają Polacy i widzą Polacy. My nie przywiązujemy się za bardzo w ruchu do tej tytułomanii. Za dużo widzieliśmy liderów opozycji - wschodzących i upadających - aby się tym tytułem, jakby to powiedziałaby młodzież, "jarać" - dodał.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.