Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej

PiS dysponował już pewnymi środkami własnymi, które rekomendował jako wielkie inwestycje dla samorządów. Powstał Fundusz Inwestycji Lokalnych i był on dzielony po uważaniu, co polegało na tym, że 80 proc. tych środków trafiło do gmin zarządzanych przez włodarzy pisowskich – mówił gość Zuzanny Dąbrowskiej.

– To spowodowało ogromną nieufność w opozycji, że w momencie, gdy pojawią się następne środki, znacznie większe, europejskie, to ten podział będzie przebiegał dokładnie w ten sam sposób – dodał Borowski w kontekście środków z Funduszu Odbudowy, nad ratyfikowaniem którego ma we wtorek głosować Sejm.

– To spowodowało duży opór przed tym, żeby tak bezrefleksyjnie przystąpić do głosowania (ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy – red.) – kontynuował Borowski.

– Lewica wybrała wariant „ustalimy z rządem co rząd będzie robił, aby uniknąć tych niebezpieczeństw” – dodał senator Koalicji Obywatelskiej.

– Lewica przyjęła zobowiązania rządu co do tego, że będzie postępował uczciwie. To zobowiązanie jest niestety blankietowe – ocenił senator.

– Kluczową sprawą był nadzór. Lewica zgodziła się na zapis w Krajowym Planie Odbudowy, w którym jeden z ministrów – prawdopodobnie Jarosław Gowin – będzie dobierał skład komitetu (kontrolującego wydatki – red.) – mówił Borowski.

– Jaki będzie skład tego komitetu, jakie będzie miał uprawnienia – takie rzeczy załatwia się ustawą, nie tego rodzaju zapisem (w Krajowym Planie Odbudowy, który nie jest ustawą – red.) – dodał senator.

Zdaniem Borowskiego Lewica, rozmawiając z rządem, powinna nalegać, aby taka ustawa zostałaby przyjęta. – To byłoby ok. W sytuacji, gdy robi się coś takiego na wiarę, poprzez blankietowe zapisy, jest to bardzo ryzykowne – ocenił.

Jednocześnie, w kontekście tego jak zagłosuje PO ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy, Borowski wyraził przekonanie, że „Platforma na pewno nie będzie głosowała przeciw”. – To nie ulega dla mnie wątpliwości – dodał. Jego zdaniem głosowanie ws. ratyfikacji powinno zostać odłożone o dwa tygodnie, aby dać czas na dokończenie konsultacji ws. Krajowego Planu Odbudowy z samorządami.

Czy PO wstrzyma się od głosu? – Wstrzymanie się nie blokuje tego Funduszu – zauważył Borowski.

Avatar
Prowadzący