Jan Filip Libicki, senator Koalicji Polskiej

Gdyby pan poseł Wojciech Maksymowicz chciał dołączyć do klubu PSL-Koalicji Polskiej ja bym się cieszył – mówił gość Jacka Nizinkiewicza.

– Ja muszę rozważyć pewne kwestie, niewątpliwie doceniam to, co Bartłomiej Wróblewski zrobił składając do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. aborcji – mówił senator pytany o to czy będzie skłonny poprzeć kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Z całą pewnością ten wybór nie jest dla mnie łatwy – dodał.

– Czy chciałbym, aby PSL wskazał wraz z Jarosławem Gowinem kandydata na Rzecznika, gdyby pan Wróblewski nie został wybrany? Tak, to by mi się podobało – stwierdził senator Libicki.

– W 2015 roku głosowałem przeciwko kandydaturze pana prof. Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich, ale mogę powiedzieć jasno, że te obawy, które miałem, nie potwierdziły w takim zakresie, w jakim się obawiałem. Sprawował swoją funkcję lepiej niż ja myślałem, że będzie sprawował – przyznał Libicki.

Senator przyznał, że głosował przeciwko Bodnarowi, że ten – jak podkreślił szczerze – przyznał mu przed głosowaniem, że w pewnych sytuacjach poparłby rozwiązanie, które pozwalałoby parom jednopłciowym na adoptowanie dzieci.

– Ja jestem przekonany, że wspólny start z Jarosławem Gowinem wzmocniłby rys chadecki PSL, który mnie szczerze mówiąc odpowiada – mówił senator Libicki pytany o to czy PSL mogłoby pójść do wyborów z Porozumieniem.

– Jako człowiek, który ma za sobą doświadczenie bycia w PiS zachodzę w głowę, co Jarosław Gowin tam jeszcze robi – stwierdził też Libicki dodając, że Gowin na pewno jest świadomy, że w żadnych kolejnych wyborach na listach PiS się nie znajdzie.

– Może są jakieś powody przeciągania tej agonii, współpracy, ale ja ich nie widzę – dodał.

Prowadzący