Trump uderza w europejską motoryzację, UE odpowiada. Sankcje kosztowały Rosję pół biliona dolarów.

Stany Zjednoczone wprowadzają nowe cła na samochody z UE, Japonii i Korei. Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej” rozpoczęła debatę nad obniżką składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a Europa planuje wysłać wojska na Ukrainę po zakończeniu wojny. Sankcje kosztowały Rosję 450 miliardów dolarów.

Dziś w podcaście miedzy innymi:

Trump uderza w europejską motoryzację – UE zapowiada odwet

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające 25-procentowe cła na wszystkie samochody nieprodukowane w USA. Decyzja wejdzie w życie 3 kwietnia i dotknie głównie sojuszników Stanów Zjednoczonych – Unię Europejską, Wielką Brytanię, Japonię i Koreę Południową.

Według analityków Berensteina, nowe taryfy mogą przynieść USA przychody rzędu 100 miliardów dolarów i podnieść ceny aut na rynku amerykańskim średnio o 6200 dolarów. Ursula von der Leyen zapowiedziała „skalibrowaną odpowiedź” ze strony UE, a kanadyjski premier również wyraził oburzenie.

Analitycy Goldman Sachs ostrzegają, że wojna handlowa zaszkodzi wszystkim – zarówno USA, jak i ich partnerom. Trump dodatkowo zagroził kolejnymi cłami, jeśli UE i Kanada będą próbować współpracować „przeciw interesom Ameryki”.

Biznes apeluje o obniżkę składki zdrowotnej

Rada legislacyjna „Rzeczpospolitej” złożona z pięciu organizacji przedsiębiorców rozpoczęła pracę nad postulatem obniżki składki zdrowotnej. Obecna ustawa w Sejmie zakłada ulgę dla przedsiębiorców rozliczających się według skali lub liniowego PIT, ale jednocześnie podnosi składkę dla najlepiej zarabiających ryczałtowców.

Wiceprezes Pracodawców RP Jacek Cieplak proponuje wprowadzenie górnego limitu składki zdrowotnej. Piotr Podgórski popiera pomysł rozszerzenia limitów także na inne formy opodatkowania. Inne propozycje to podwyższenie składki dla rolników i powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu.

Rosja straciła 450 miliardów dolarów przez sankcje

Zachodnie sankcje nałożone po inwazji Rosji na Ukrainę kosztowały Kreml ponad 450 miliardów dolarów – pisze David O’Sullivan, specjalny przedstawiciel UE ds. sankcji.

Największy cios zadane został przez sankcje europejskie, które zablokowały rosyjski eksport do UE oraz odcięły Moskwę od systemu SWIFT. W efekcie Rosja musiała przekierować handel na rynki azjatyckie. Kreml chce rozpocząć negocjacje od rozmów o zniesieniu sankcji.

UE wyśle wojsko na Ukrainę po zawarciu pokoju

Podczas spotkania 33 państw w Paryżu ustalono, że Europa – pod przewodnictwem Francji i Wielkiej Brytanii – wyśle wojska na Ukrainę po podpisaniu porozumienia pokojowego. Do tego czasu, kraje UE mają wspierać ukraińską armię.

Emmanuel Macron zapewnił, że nie ma mowy o zniesieniu sankcji wobec Rosji przed osiągnięciem pełnego pokoju.

PZU z rekordowym zyskiem i planem zmian strukturalnych

Grupa PZU w 2024 roku osiągnęła ponad 5 mld zł zysku netto oraz 30 mld zł przychodów z ubezpieczeń. Prezes Andrzej Klesyk zapowiedział utworzenie nowej struktury holdingowej, która ma poprawić zarządzanie i zwiększyć transparentność.

Nie jest jasne, jaki będzie los Alior Banku i Pekao – możliwe jest przejęcie pierwszego przez drugi. Decyzje mają zapaść do III kwartału. Inwestorzy pozytywnie zareagowali – kurs akcji PZU wzrósł o ponad 2%.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.