Ceny mieszkań wyhamowują. Czy zaczną tanieć? Ukraina rozmawia z USA w Rijadzie

Wzrost cen mieszkań w Polsce zaczyna tracić impet, a eksperci mówią o możliwej korekcie na wybranych rynkach. Tymczasem Ukraina prowadzi rozmowy z USA w Rijadzie, starając się o rozejm z Rosją, a Pekin naciska na zniesienie ceł na chińskie elektryki.

W dzisiejszym odcinku podcastu między innymi:

Czy ceny mieszkań zaczną spadać?

Jak wynika z analizy firmy Emmerson Evaluation, dynamika wzrostu cen mieszkań w Polsce w 2024 roku wyraźnie wyhamowała. Wciąż jednak płacimy za nie więcej niż rok wcześniej. Na rynku pierwotnym najwyższe wzrosty cen transakcyjnych dotyczyły aglomeracji śląskiej (bez Katowic), gdzie ceny wzrosły o 20% r/r, oraz Kielc – o 17% r/r. Na rynku wtórnym największe podwyżki odnotowano w Krakowie (24%) i Sopocie (23%).

Najdroższe mieszkania są nadal w Warszawie – mediana cen przekroczyła tam 17,5 tys. zł za mkw, a w Sopocie – 23 tys. zł. Eksperci sugerują, że na niektórych rynkach może dojść do korekty cen, zwłaszcza jeśli nie pojawi się nowy impuls w postaci obniżki stóp procentowych lub programów dopłat. Nowy program wspierający zakup mieszkań z rynku wtórnego może podnieść ceny, ale jednocześnie zwiększyć dostępność kredytów.

USA i Ukraina rozmawiają o pokoju w Rijadzie

W niedzielę w Rijadzie doszło do spotkania przedstawicieli USA i Ukrainy. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że rozmowy były konstruktywne, a ich głównym tematem była energetyka i bezpieczeństwo.

Wysłannik USA Steve Witkoff zapowiedział, że poniedziałkowe rozmowy z Rosją mogą przynieść przełom w kwestii zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Według źródeł Białego Domu, administracja Donalda Trumpa chce doprowadzić do zawarcia porozumienia w sprawie rozejmu najpóźniej do 20 kwietnia.

Chiny naciskają na UE w sprawie ceł na elektryki

Przed China Development Forum w Pekinie minister handlu Chin Wang Wentao wezwał Unię Europejską do zniesienia ograniczeń w imporcie chińskich samochodów elektrycznych. Rozmowa z prezesem BMW Group miała na celu zachęcenie europejskiego przemysłu do wsparcia porozumienia.

Chiny chcą wysłać sygnał o gotowości do współpracy i zapowiadają, że restrykcje inwestycyjne wobec krajów wspierających cła mogą zostać utrzymane. Przypomnijmy – pierwotnie planowana fabryka Leapmotor i Stellantis miała powstać w Polsce, ale została przeniesiona do Hiszpanii.

Gospodarka zyskuje, PZU bije rekordy, a świat obserwuje Boeinga

GUS informuje o poprawie koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Agencja Moody’s utrzymała rating Polski na poziomie A2, prognozując 4-procentowy wzrost PKB w 2025 roku. Tymczasem PZU odnotowuje silny wzrost kursu akcji, głównie dzięki zapowiedziom wysokich dywidend i poprawie wyników finansowych.

Za oceanem Donald Trump ogłosił, że Boeing zbuduje nowy myśliwiec 6. generacji – F-47, który ma być tańszy niż F-22 Raptor i gotowy jeszcze w tej dekadzie.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.