Unia przeznaczy 800 mld euro na zbrojenia, CPK przyspiesza, Trump rozmawia z Zełenskim

Unia Europejska ogłasza plan inwestycji w obronność na poziomie 800 mld euro, Polska chce większego wsparcia w formie dotacji. Tymczasem CPK przyspiesza wykupy gruntów i przygotowuje przetargi. Donald Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o przyszłości ukraińskiej energetyki.

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

Unia Europejska przeznaczy 800 mld euro na zbrojenia

Komisja Europejska przedstawiła pakiet decyzji mających na celu wzmocnienie obronności Unii Europejskiej. Kluczowe elementy planu obejmują publikację białej księgi obronności, która definiuje najpilniejsze potrzeby inwestycyjne, w tym obronę przeciwrakietową, amunicję i systemy artyleryjskie.

UE zamierza także wzmocnić swój przemysł zbrojeniowy poprzez zaciągnięcie wspólnego długu w wysokości 150 mld euro, który zostanie przeznaczony na preferencyjne kredyty dla państw członkowskich. Warunkiem uzyskania finansowania jest produkcja minimum 55% sprzętu wojskowego w Europie. Dodatkowo, wydatki na obronność będą mogły zostać wyłączone z unijnych limitów długu publicznego, co ma zwiększyć inwestycje nawet do 800 mld euro.

Polska oraz inne państwa regionu postulują, by kolejnym krokiem były dotacje zamiast kredytów, ale niektóre kraje, jak Holandia, sprzeciwiają się temu rozwiązaniu. Dyskusja na ten temat wciąż trwa.

Budowa CPK nabiera tempa

Centralny Port Komunikacyjny przyspiesza proces wykupu gruntów pod lotnisko i linie kolei dużych prędkości. Spółka CPK, niedawno dokapitalizowana kwotą 1,9 mld zł, rozpoczęła wykupy nieruchomości na trasie między Warszawą a Łodzią.

Trwają także przygotowania do przetargów na budowę dróg dojazdowych oraz tunelu KDP w Łodzi. Władze projektu zapewniają, że prace ruszą zgodnie z planem, choć krytycy wciąż poddają w wątpliwość realność jego ukończenia w zakładanym terminie.

Trump i Zełenski rozmawiają o przyszłości Ukrainy

Prezydent USA Donald Trump przeprowadził rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w której przedstawił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy Zełenski zadeklarował gotowość do wstrzymania ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną.

Trump zaproponował także, by USA przejęły ukraińskie elektrownie jądrowe, co miałoby stanowić zabezpieczenie przed ich ewentualnym zniszczeniem. Kijów nie odniósł się jeszcze oficjalnie do tej propozycji, ale nieoficjalnie wiadomo, że wzbudziła ona mieszane uczucia wśród ukraińskich decydentów.

Unia Europejska broni swojego przemysłu przed tanią stalą

Od kwietnia UE zmniejszy kwoty importowe stali o 15%, obawiając się zalewu tanich produktów z Azji i innych regionów. Jest to odpowiedź na wprowadzone przez USA cła na import stali i aluminium, które mogą przekierować nadwyżki produkcyjne do Europy.

Podobne kroki podjęły już m.in. Wietnam, Arabia Saudyjska i Chile, a Indie rozważają wprowadzenie własnych ograniczeń celnych.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.