Wojna ma płeć. Życie mężczyzny wciąż mniej warte niż kobiety

W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nowe życie zyskał tradycyjny model męskości. W zbiorowej świadomości odżyła postawa silnego mężczyzny, który ma obowiązek z bronią w ręku strzec swojego domu. Michał Płociński rozmawia z Michałem Gulczyńskim, socjologiem politycznym i badaczem płci w polityce.  

Ta rozmowa jest wstępem do najnowszego wydania magazynu „Plus Minus”. Piszemy w nim o tym, co pcha Polaków do walczenia z bronią w ręku w obronie niepodległości Ukrainy. A także do walki nie wprost, o czym w rozmowie z Mateuszem „Exenem” Wodzińskim, organizującym zbiórki i zakupy samochodów terenowych dla ukraińskich żołnierzy. W magazynie także o tym, że – jak wynika z naszych ustaleń – dzieci poległych ochotników dostaną specjalne renty, choć prace nad zniesieniem karalności za służbę w ukraińskiej armii są wciąż dalekie od finału. Cały tekst, tutaj.

Najnowsze wydanie magazynu „Plus Minus” można kupić pod tym linkiem.

W uzupełnieniu do podcastu, polecam także moją rozmowę z Michałem Gulczyńskim opublikowaną w jednym z listopadowych (2022 r.) wydań magazynu „Plus Minus”.

„(…) w debacie publicznej mówi się o problemach kobiet i właśnie problemach „z mężczyznami”, a nie o problemach mężczyzn. I to przekłada się na politykę publiczną, planowanie, na wszystko to, co jako społeczeństwo uznajemy za ważne. Bo czy chcemy pomóc mężczyznom, czy chcemy rozwiązać nasz problem z nimi?” – mówił Gulczyński w wywiadzie zatytułowanym „Mężczyźni będą nienawidzić kobiet, a kobiety gardzić mężczyznami”.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.