Wojna ma płeć. Życie mężczyzny wciąż mniej warte niż kobiety

W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nowe życie zyskał tradycyjny model męskości. W zbiorowej świadomości odżyła postawa silnego mężczyzny, który ma obowiązek z bronią w ręku strzec swojego domu. Michał Płociński rozmawia z Michałem Gulczyńskim, socjologiem politycznym i badaczem płci w polityce.  

Ta rozmowa jest wstępem do najnowszego wydania magazynu „Plus Minus”. Piszemy w nim o tym, co pcha Polaków do walczenia z bronią w ręku w obronie niepodległości Ukrainy. A także do walki nie wprost, o czym w rozmowie z Mateuszem „Exenem” Wodzińskim, organizującym zbiórki i zakupy samochodów terenowych dla ukraińskich żołnierzy. W magazynie także o tym, że - jak wynika z naszych ustaleń - dzieci poległych ochotników dostaną specjalne renty, choć prace nad zniesieniem karalności za służbę w ukraińskiej armii są wciąż dalekie od finału. Cały tekst, tutaj.

Najnowsze wydanie magazynu „Plus Minus” można kupić pod tym linkiem.

W uzupełnieniu do podcastu, polecam także moją rozmowę z Michałem Gulczyńskim opublikowaną w jednym z listopadowych (2022 r.) wydań magazynu „Plus Minus”.

„(…) w debacie publicznej mówi się o problemach kobiet i właśnie problemach „z mężczyznami”, a nie o problemach mężczyzn. I to przekłada się na politykę publiczną, planowanie, na wszystko to, co jako społeczeństwo uznajemy za ważne. Bo czy chcemy pomóc mężczyznom, czy chcemy rozwiązać nasz problem z nimi?” – mówił Gulczyński w wywiadzie zatytułowanym „Mężczyźni będą nienawidzić kobiet, a kobiety gardzić mężczyznami”.

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.