Małe firmy, wielki problem?

„Biedafirmy” – czy można tak mówić o polskich przedsiębiorstwach? Co jest największą przeszkodą dla drobnego biznesu w Polsce? Jak motywować małe firmy do rozwoju? Jak rodziła się polska przedsiębiorczość? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” z Krzysztofem Adamem Kowalczykiem, szefem działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”, rozmawia Michał Płociński.

Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy, w jednym ze swoich tweetów stwierdziła, że „gospodarce zwyczajnie opłaca się promocja zatrudnienia w dużych firmach, a nie głaskanie po głowie biedafirm”. W internecie zawrzało. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja mikrobzinesu w Polsce?  – Większość działań przedsiębiorców musi być ukierunkowana na spełnienie oczekiwań biurokratycznych. Polski Ład ten zamęt zwielokrotnił. Przedsiębiorcy zamiast zwiększać swoją innowacyjność, poświęcają swój czas na dostosowywanie się do nowych przepisów – mówi Krzysztof Adam Kowalczyk. I przypomina, że przewaga liczebna małych biznesów stanowi o charakterze naszej gospodarki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie często nie ma innego wyboru, jak pójść na swoje. – To skandal, żeby praca pracownika najemnego była opodatkowana i oskładkowana na poziomie niemal takim, jak wódka, to naprawdę zniechęca do pracy na etacie – dodaje.

Czy państwo powinno ułatwiać funkcjonowanie małych firm? – Należy wszelkie ulgi podatkowe tak kształtować, by nie zachęcać przedsiębiorców do pozostania na tym poziomie, na którym są, tylko by się rozwijały. Nie karać za rozwój – stwierdza gość podcastu.

Ilustracja: Konrad Siuda

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.