Foodies – fenomen ludzi, którzy kochają jeść

Uwielbiają gotować, poznawać nowe smaki i odkrywać trendy kulinarne. Niektórzy mówią, że foodies żyją, żeby jeść, a nie jedzą, żeby żyć. Kim są polscy smakosze? Jak pandemia zmieniła nasze podejście do jedzenia? Dlaczego jego wymiar społeczny jest tak ważny? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Michał Szułdrzyński, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

– Pandemia zabrała nam możliwość wychodzenia do restauracji. Nie chodzi tylko, żeby gdzieś wyskoczyć, na lampkę wina czy na piwo ze znajomymi, ale i o społeczną funkcję knajpek. Jedzenie na wynos to nie to samo. Druga rzecz, na którą zwracają eksperci, to kwestia tego, że gdy spędzaliśmy dużo czasu w domu, zaczęliśmy gotować wspólnie z rodziną – mówi Michał Szułdrzyński. - Po pandemii nagle okazało się, że jedzenie stało się bardzo ważne dla nas albo dopiero teraz tak wyraźnie to zobaczyliśmy – dodaje Michał Płociński. O świecie polskich foodies w najnowszym numerze pisze dr Michał Dobrołowicz.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.