Śmierć bez żałoby. Nieopłakane ofiary covidu

Epidemia Covid-19 zebrała ogromne żniwa – zmarło ponad 140 tysięcy Polaków. Jednocześnie nie widać, że doświadczyliśmy tak traumatycznego doświadczenia. Zresztą podobnie podchodzimy do tragedii, która odbywa się na naszym progu – na granicy polsko-białoruskiej. Staramy się nie widzieć umierających tam ludzi. Dlaczego uciekamy przed śmiercią i żałobą? O tym z Janem Maciejewskim, publicystą magazynu „Plus Minus” rozmawia Michał Płociński.

– Jeżeli jesteśmy bombardowani przez dwa lata codziennie statystykami liczby zakażeń i śmierci, to ludzka psychika działa tak, że musi to sobie jakoś oswoić. Nikt nie jest w stanie tego wytrzymać – mówi gość podcastu. – Banalizacja śmierci i chowanie się przed nią przyspieszyły przez wydarzenia dwóch ostatnich lat – dodaje Maciejewski.

W najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus” Michał Dobrołowicz pyta o to, czy tegoroczny 1 listopada będziemy przezywać z innym nastawieniem niż dwa lata temu, Karolina Kowalska rozmawia z prawniczką Katarzyną Łodygowską, która walczy o prawa rodziców dzieci utraconych na wczesnym etapie ciąży, Piotr Zaremba przygląda się opozycji, Jakub Pacan wyjaśnia, wyjaśnia dlaczego politykom opłacają się skandale i używanie mocnych słów, a Jacek Cieślak rozmawia z Fiszem, o tym dlaczego tak bardzo brakuje dziś empatii i pokory.

Ilustracja: Konrad Siuda

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.