Ze szczytu UE premier wyszedł silniejszy

Posłuchaj

– W oczach Jarosława Kaczyńskiego premier Morawiecki dowiózł to, co miał dowieźć. Prezes PiS wierzył, że uda się to porozumienie osiągnąć bez nadmiernych kosztów politycznych i wewnętrznych – mówi Michał Kolanko prosto ze szczytu UE w Brukseli.

Porozumienie przez moment wisiało wczoraj na włosku. Nie wszystko potoczyło się po myśli polskiej delegacji. W kraju zarówno opozycja, jak i Solidarna Polska, mówiły o kapitulacji premiera, ale to właśnie politycy opozycji bardzo pomogli PiS-owi w budowaniu dramaturgii i atmosfery walki. –  KPRM dobrze potrafi opowiadać takie historie, na pewno ten sukces wykorzysta, bo z Brukseli premier przywozi jeszcze porozumienie klimatyczne. Z pewnością przez następne miesiące będziemy słyszeć o funduszach unijnych, o transformacji energetycznej, o cyfryzacji. Mateuszowi Morawieckiemu daje to szansę na nowe otwarcie – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. YVES HERMAN / POOL / AFP

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Odcinek 188