Szef sztabu Mentzena: To będzie trzęsienie ziemi

Czy Sławomir Mentzen ma szansę na drugą turę wyborów prezydenckich? Jak jego sztab mobilizuje tysiące wolontariuszy i zbiera fundusze na kampanię? W najnowszym odcinku podcastu Pałac Prezydencki Michał Kolanko rozmawia z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu kandydata Konfederacji.

Kampania Mentzena od początku budzi emocje i zaskakuje skalą zaangażowania. Jak przyznaje Bocheńczak w rozmowie z Michałem Kolanko, sztab przyjął strategię „ciężkiej pracy” i dystansu do sondaży, koncentrując się na docieraniu do nowych grup wyborców. - Nasza kampania to nie tylko spotkania, ale przede wszystkim budowa realnego ruchu społecznego – podkreśla.

Mobilizacja i wolontariusze – klucz do sukcesu?

Jednym z najciekawszych wątków rozmowy jest sposób organizacji sztabu. 40 tysięcy zgłoszonych wolontariuszy i nowoczesne narzędzia do koordynacji działań sprawiają, że kampania Mentzena działa na niespotykaną dotąd skalę. – Nie chcieliśmy, by zgłoszenia pozostawały bez odpowiedzi. Każdy dostaje zadanie: rozwieszanie banerów, roznoszenie ulotek czy działania w internecie – tłumaczy Bocheńczak. 

Czy jednak wolontariusze to realna siła czy tylko „martwe dusze”? Szef sztabu odpowiada, że każdy ma przypisaną rolę, a system motywacji przypomina rozwiązania stosowane w amerykańskich kampaniach.

Czy Mentzen wejdzie do drugiej tury?

Wielu komentatorów politycznych coraz poważniej rozważa scenariusz, w którym Mentzen rywalizuje z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze. Bocheńczak podkreśla, że oznaczałoby to polityczne „trzęsienie ziemi” i definitywne przełamanie dominacji PiS i PO. – Już teraz widzimy, że nasza narracja wpływa na innych kandydatów, którzy przejmują nasze postulaty – dodaje.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.