Krzysztof Żuk: Przywracamy Lublin do życia. Tego oczekują mieszkańcy

Dlaczego rozmawiamy o subwencji inwestycyjnej, przecież jest prostsze rozwiązanie. Gdy będzie oszacowany już ten ubytek dochodów własnych, to zwiększmy udział Jednostek Samorządu Terytorialnego w PIT. Taka propozycja została już przedstawiona przez Związek Miast Polskich, przez Unię Metropolii Polskich, przez wszystkie korporacje samorządowe. Jest to osadzone w ustawie o dochodach JST. Rozmawiajmy o oszacowaniu skutków. Abyśmy pracowali na twardych danych, a później dopasowali do tego źródło dochodu – mówi o zmianach w „Polskim Ładzie” prezydent Lublina Krzysztof Żuk w kolejnym odcinku podcastu „Mówią Prezydenci”. 

– W tej chwili najważniejszym naszym celem jest przywrócenie miasta do życia w sensie jego aktywności społecznej, naukowej, kulturowej i tak dalej. Tego mieszkańcy od nas oczekują. Już rozpoczęliśmy nowy sezon kulturalny – mówi prezydent Żuk o Lublinie po III fali pandemii koronawirusa. – Lublin jest miastem młodych, ich zachowanie jest przewidywalne. Chcą szybko wrócić do aktywności, która była wcześniej. Co do osób starszych, to obawy się utrzymują – mówi prezydent. 

Prezydent Żuk opowiada też o swojej deklaracji, co do kandydowania w 2023 r., która padła kilka tygodni temu. – Sprawa jest stosunkowo prosta. Ja też nie byłem zwolennikiem, by się wypowiadać w tej kwestii. Uporczywie przekazywano informacje w sferze publicznej o tym, że chcę iść powalczyć o mandat posła lub europosła. W związku z tym – to kwestia lojalności wobec współpracowników – powiedziałem, że chcę tu zostać, mamy strategię do zrealizowania. Ponoszę odpowiedzialność za to, co dzieje się w mieście i chcę ponosić, o tym oczywiście zdecydują mieszkańcy – mówi nam prezydent. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.