Porozumienie w Rijadzie na korzyść Rosji. Zespół ds. deregulacji Rafała Brzoski nie zwalnia tempa

USA, Rosja i Ukraina osiągnęły porozumienie dotyczące bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, przynoszące korzyści Rosji. W Polsce zespół ds. deregulacji przedstawił nowe postulaty ułatwiające prowadzenie biznesu. Tymczasem amerykańscy detaliści ostrzegają, że cła Trumpa podniosą ceny dla konsumentów.

W dzisiejszym odcinku podcastu między innymi:

USA, Rosja i Ukraina zawarły porozumienie ws. Morza Czarnego

Delegacje USA, Rosji i Ukrainy osiągnęły porozumienie w sprawie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Obie strony konfliktu zobowiązały się również do opracowania środków wdrażających zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną. W zamian USA pomogą Rosji przywrócić dostęp do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich oraz poprawić dostęp do systemów płatniczych. Kreml podkreśla, że zniesienie sankcji na rosyjskie instytucje finansowe będzie warunkiem przestrzegania porozumienia.

Deregulacja w Polsce nabiera tempa

Zespół ds. Deregulacji przedstawił 38 nowych postulatów, które mają uprościć aplikowanie do funduszy unijnych, przyspieszyć postępowania administracyjne oraz znieść bariery dla firm działających w sektorze dual use (produkty cywilno-wojskowe). Zespół postuluje także reformę regulacji UE dotyczących sztucznej inteligencji, które zdaniem ekspertów blokują rozwój polskich modeli AI. Premier Donald Tusk zapowiedział, że pierwsze projekty mogą zostać procedowane już w maju.

Cła Trumpa uderzą w Amerykanów

Amerykańscy detaliści, tacy jak Walmart i Target, prowadzą intensywne negocjacje z dostawcami, którzy w związku z cłami importowymi zmuszeni są do podniesienia cen produktów. Dostawcy obawiają się, że siła negocjacyjna gigantów detalicznych wymusi na nich spadek marż lub zmianę producentów na tańszych dostawców, np. z Wietnamu czy Sri Lanki.

Francja blokuje pakt UE-Wielka Brytania

Unia Europejska planuje podpisanie paktu obronnego z Wielką Brytanią, który umożliwi Londynowi korzystanie z unijnych pożyczek na sektor zbrojeniowy. Francja sprzeciwia się jednak obecnemu kształtowi umowy, żądając dostępu do brytyjskich wód terytorialnych dla francuskich rybaków oraz ustępstw w kwestii Gibraltaru i mobilności młodzieży.

Unia inwestuje w surowce krytyczne – dwa polskie projekty na liście

Komisja Europejska ogłosiła listę 47 strategicznych projektów mających na celu uniezależnienie UE od importu surowców krytycznych. Wśród nich znalazły się dwa polskie projekty: recykling baterii prowadzony przez Elemental Battery Metals oraz zakład separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach spółki Mkango Polska.

Indie nakładają podatki na zagraniczne firmy

Indyjskie władze domagają się od Samsunga zapłaty 600 mln dolarów zaległych podatków, zarzucając firmie celowe fałszowanie dokumentacji celnej. To kolejna sprawa po żądaniu zapłaty 1,5 mld dolarów od Volkswagena. Rząd Indii zapowiedział zaostrzenie kontroli nad działalnością zagranicznych firm.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.