Kto straci, a kto zyska na amerykańskich cłach? Banki obawiają się darmowych kredytów

Nowe amerykańskie cła mogą osłabić wzrost gospodarczy w Europie i uderzyć w sojuszników USA. Tymczasem ceny energii elektrycznej na świecie kontynuują spadki, a polskie banki stają w obliczu rosnącej liczby roszczeń o darmowy kredyt. Czy sektor finansowy ma powody do obaw?

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

USA podnosi cła – kto straci, kto zyska?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport dotyczący wpływu amerykańskich ceł importowych na globalną gospodarkę. Zgodnie z prognozą, wprowadzone i zapowiedziane taryfy zmniejszą wzrost światowego PKB o 0,2%, co oznacza spowolnienie do 3,1% w bieżącym roku. Co ciekawe, skutków wojny handlowej nie odczują Chiny ani Rosja, które już wcześniej ograniczyły handel z USA i dywersyfikowały eksport. Największymi poszkodowanymi będą natomiast Meksyk, Kanada oraz kraje Unii Europejskiej.

Nowe cła obejmujące import samochodów i stali mają spowolnić wzrost gospodarczy strefy euro o 0,3%. Według OECD najbardziej dotkniętym państwem w UE będą Niemcy, których prognozowany wzrost PKB został obniżony do zaledwie 0,1%. Polska odczuje skutki wojny celnej w mniejszym stopniu, ale dla całej Europy sytuacja może oznaczać większe napięcia w relacjach transatlantyckich.

Ceny energii elektrycznej spadają

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) informuje, że globalne ceny energii kontynuują spadki, zapoczątkowane w ubiegłym roku. Hurtowe ceny energii w Unii Europejskiej są obecnie średnio o 20% niższe niż w 2023 roku, głównie dzięki tańszym surowcom energetycznym. Jednak raport podkreśla, że w Europie rośnie liczba godzin z ujemnymi cenami energii, co wynika z regulacji i braku elastyczności systemu elektroenergetycznego.

W Polsce produkcja energii z mikroinstalacji OZE osiągnęła rekordowy poziom 8,5 TWh w 2024 roku. To kolejny sygnał, że zielona transformacja nabiera tempa, choć eksperci ostrzegają, że system energetyczny wymaga lepszej integracji odnawialnych źródeł energii, aby uniknąć destabilizacji sieci.

Banki pod presją – rośnie fala roszczeń o darmowy kredyt

Sektor bankowy w Polsce musi zmierzyć się z rosnącą liczbą spraw sądowych dotyczących tzw. sankcji kredytu darmowego. Z raportów ośmiu największych banków notowanych na GPW wynika, że na koniec 2024 roku toczyło się już ponad 12 tysięcy postępowań w tej sprawie. Szczególnie duży wzrost odnotował PKO BP, gdzie liczba spraw wzrosła z 1100 w 2023 roku do ponad 4200 na koniec 2024 roku.

Roszczenia dotyczą głównie kredytów złotowych oraz tych opartych na wskaźniku WIBOR. Prawnicy spodziewają się dalszej fali pozwów po lutowym wyroku TSUE, który otworzył drogę do nowych roszczeń. Związek Banków Polskich twierdzi, że wyrok jedynie potwierdził istniejące przepisy, ale wiele kancelarii prawnych zapowiada lawinowy wzrost spraw przeciwko bankom.

Loty z Lwowa możliwe już przed wakacjami

Tetiana Romanowska, dyrektor generalna lotniska we Lwowie, poinformowała, że wznowienie lotów komercyjnych jest możliwe jeszcze w kwietniu lub maju. Przynajmniej pięciu przewoźników, w tym LOT i Wizz Air, deklaruje gotowość do powrotu na lwowskie lotnisko. Warunkiem jest jednak zgoda Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego na otwarcie przestrzeni powietrznej nad zachodnią Ukrainą.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.