Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
USA zawieszają wojnę celną
Nałożone przez Donalda Trumpa cła na Meksyk i Kanadę zostały zawieszone na 30 dni. Prezydent Meksyku Claudia Scheinbaum zobowiązała się do wysłania 10 tys. żołnierzy na granicę z USA, aby ograniczyć nielegalną imigrację i przemyt narkotyków. Premier Kanady Justin Trudeau uzgodnił z Trumpem stworzenie wspólnej jednostki do walki z przestępczością zorganizowaną, na którą kanadyjski rząd przeznaczy 200 mln dolarów. Trump podkreślił, że to jedynie początek negocjacji w sprawie nowych warunków współpracy handlowej między USA a ich północnymi i południowymi sąsiadami.
4-dniowy tydzień pracy coraz bliżej
Według panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, 12 z 26 ekspertów uważa, że czterodniowy tydzień pracy w Polsce może zostać wdrożony do 2040 roku. Główne argumenty za takim rozwiązaniem to wzrost wydajności pracy i lepsza organizacja czasu pracy. Przeciwnicy wskazują, że bardziej realne jest zwiększenie liczby dni wolnych lub elastyczny czas pracy zamiast skrócenia tygodnia roboczego.
Raiffeisen Bank oskarżony o współpracę z rosyjską zbrojeniówką
Dokumenty ujawnione przez Bloomberg wskazują, że Raiffeisen Bank International obsługiwał transakcje firm, które dostarczały komponenty do rosyjskiej broni. Wśród beneficjentów tej współpracy znalazła się firmaUnichim, zajmująca się produkcją chemikaliów dla objętej sankcjami rosyjskiej spółki Rawienstwo, produkującej m.in.bomby szybujące. Bank prowadził również operacje finansowe dla Proletarskij Zawod, rosyjskiej firmy budującej okręty wojenne dla rosyjskiej marynarki.
Europejski przemysł stabilizuje się
Indeks PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro wzrósł w styczniu do 46,6 pkt, wskazując na spowolnienie spadku produkcji i poprawę nastrojów wśród firm. Najlepsze wyniki odnotowano w Hiszpanii i Grecji, podczas gdy Francja i Niemcy wciąż ograniczają zatrudnienie i produkcję. Potencjalnecła Trumpa na import z UE mogą jednak zahamować ten proces i ponownie osłabić europejski przemysł.
Wielka Brytania szuka nowych relacji z Unią Europejską
Premier Keir Starmer spotkał się w Brukseli z przedstawicielami Unii Europejskiej, aby poprawić stosunki handlowe i rozszerzyć współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Brytyjski rząd chce wzmocnić więzi gospodarcze z UE, jednocześnie szukając sposobów na zminimalizowanie skutków Brexitu. Wobec możliwych ceł Trumpa na produkty z UE, Londyn stara się zagwarantować stabilność dla brytyjskiego biznesu.