W tym odcinku podcastu Marcin Kube z „Plusa Minusa” rozmawia z Damianem Piwowarczykiem, recenzentem i poetą, o dwóch warszawskich książkach – o „Sierpniu” Pawła Sołtysa (Wydawnictwo Czarne) i „Staniemy się tacy jak on. Głosach z przeklętej ulicy” Macieja Pisuka (Wydawnictwo Cyranka).
„Sierpień” to trzecia książka w dorobku prozaika, muzyka i tekściarza grającego pod pseudonimem Pablopavo, która znajduje się na skrzyżowaniu gatunków. To esej, który ma zarazem elementy powieściowe, ale można go też traktować jako dziennik, zbiór opowiadań, a nawet spacerownik po stolicy.
Druga książka to surowy reportaż Macieja Pisuka o mieszkańcach ulicy Brzeskiej na Pradze. Surowy dlatego, że historie bohaterów są pełne brutalności i beznadziei, ale też w swojej formie – są to w zasadzie transkrypcje monologów mieszkańców Pragi, do których autor się nie wtrąca, tylko pozwala im wybrzmieć, wysłuchuje do końca i dopiero w posłowiu pozwala sobie uchylić rąbka własnej tajemnicy związanej z ulicą Brzeską. A także tego jak „Głosy z przeklętej ulicy” powstawały.
Prowadzący zastanawiają się, jak te książki można czytać na tle obfitej warszawskiej tradycji literackiej (Jarosław Marek Rymkiewicz, Marek Nowakowski, Wojciech Chmielewski, Michał Cichy, Dorota Masłowska, Jakub Żulczyk i wielu innych). Czy dokonująca się w ostatnich latach swoista decentralizacja literatury polskiej, skupienie na historiach z prowincji, na małych ojczyznach, Polsce lokalnej, Polsce B i C – czy to wszystko nie powoduje, że nie ma już tyle przestrzeni na wielkomiejskie narracje co dawniej? A może wcale tak nie jest, książek o Warszawie zawsze było sporo i będzie, bo to do stolicy trafia wielu utalentowanych ludzi z całego kraju i to w niej siłą rzeczy toczy się ich życie, które potem opisują? I wreszcie pytanie na koniec: jaka książka o Warszawie wciąż jeszcze nie powstała, a powinna była już dawno zostać napisana?