Adam Niedzielski, minister zdrowia

Jesteśmy w krytycznym punkcie - za chwilę będziemy wiedzieli jaki jest efekt świąt i nadchodzącego sylwestra, co zadzieje się z liczbą zakażeń i liczbą zgonów - mówił gość Michała Kolanki.

- Dzisiejsze dane będą w bardzo dużym stopniu powieleniem tego co było wczoraj, mniej więcej 13 tysięcy zachorowań, co pokazuje, że trochę do góry przesunęła się ta średnia - w okresie przedświątecznym byliśmy na poziomie ok. 10 tysięcy - mówił minister.

- Myślę, że przygotowując się latem w zakresie zakupów sprzętowych zostało zrobione dużo. Potem we wrześniu, październiku, gdy zaczęła się rozpędzać ta druga fala, to te nasze działania były w bardzo różnych sferach - mówił Niedzielski pytany o to, czy rząd zrobił wszystko, by jak najlepiej przygotować kraj do walki z epidemią. - Najważniejszym było przygotowanie odpowiedniej liczby łóżek dla pacjentów, tutaj pilnowaliśmy buforu bezpieczeństwa - nadwyżki liczby łóżek. Kolejna rzecz to było usprawnienie działania ratownictwa medycznego - wyliczał minister.

Jednocześnie Niedzielski przyznał, że "zawsze można zrobić więcej".

- Ten rok był wypełniony różnymi obawami, lękami. Ten rok nauczył np. mnie, ale też dużo osób, które podejmują decyzje, że decyzję trzeba podejmować w oparciu o ważenie ryzyk. Oczywiście, że istnieje ryzyko zakażenia (w szpitalach), ale o wiele większym ryzykiem jest pozostawanie w domu bez pomocy lekarskiej - tak minister odpowiedział na uwagę, że wiele osób może mieć obawy przed skorzystaniem z pomocy lekarskiej w czasie epidemii.

- Trzeba patrzeć, czy odrzucenie pewnego rozwiązania nie powoduje jeszcze większych ryzyk - dodał.

- My jesteśmy trochę w czasie przesunięci ze względu na decyzję Europejskiej Agencji ds. Leków, która podjęła decyzję trochę później niż w Izraelu czy w Wielkiej Brytanii - mówił z kolei minister na pytanie czy program szczepień na COVID-19 nie rusza w Polsce zbyt wolno.

Minister poinformował też, że jak dotąd w Polsce zaszczepiło się ok. 36 300 osób. - Osiągnęliśmy poziom 10 tysięcy szczepień dziennie - dodał.

Kiedy dzieci z klas I-III będą mogły wrócić do szkół? - Będziemy czekali na to jaki jest epidemiczny efekt świąt i sylwestra, co będziemy wiedzieli pewnie na początku stycznia. Już teraz widzimy, że te 13 tysięcy jest nieco wyższą liczbą niż mieliśmy w analogicznych okresach wcześniej - odpowiedział minister.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.