Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego

Mechanizm wiążący wypłatę funduszy unijnych z kryterium praworządności na pewno zostanie wykorzystany - mówił gość Michała Kolanki.

- Atmosfera między państwami UE jest bardzo napięta i to na pewno będzie, w najbliższych latach, przejawiało - ocenił Trudnowski.

- Mimo wszystko mamy sytuację dobrą dla Polski, sytuację, w której mamy dostęp do tych bezprecedensowych środków (z budżetu UE i funduszu odbudowy - red.). Do błyskawicznego przesilenia rządowego po szczycie nie doszło - wyliczał prezes Klubu Jagiellońskiego.

- Na pewno bez tych pieniędzy byłoby nam ciężko wychodzić z kryzysu gospodarczego i z kryzysu państwa, który ujawnił się przy okazji pandemii koronawirusa - dodał.

Zdaniem Piotra Trudnowskiego konieczna jest "pilna odbudowa odporności państwa". - Na poziomie instytucjonalnego zarządzania różnymi obszarami naszego państwa mamy miękkie podbrzusze - mówił.

- Obecnie statystyki są zatrważające - wszystko wskazuje na to, że będziemy w absolutnej czołówce państw europejskich jeśli chodzi o liczbę nadmiarowych zgonów na milion mieszkańców w roku 2020. - To są zgony, które nie są zdiagnozowane jako zgony COVID-owe, ale rozmawiamy w tej chwili o ponad 60 tysięcy nadmiarowych zgonów - dodał wskazując, że jest to dowód na słabość państwa.

- Obawiam się, że takich odcinków, na których będzie widać załamanie państwa, będzie więcej - ocenił Trudnowski.

- Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że te środki (unijne) o których rozmawiamy to bezprecedensowy poziom zadłużenia publicznego zaciągany po raz pierwszy przez taką szczególną instytucję jaką jest UE. Jakie ostatecznie będą te projekty, strategiczne inwestycje i zmiany, które zostaną sfinansowane z tych środków, to jest jeszcze pytanie otwarte - zauważył ekspert.


Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.