Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

Dziwię się, że część senatorów Koalicji Obywatelskiej tak łatwo dało się wykorzystać PiS-owi i Jarosławowi Kaczyńskiemu i razem z nim głosowała za "Piątką Kaczyńskiego" (chodzi o tzw. Piątkę dla zwierząt, nowelizację ustawy o ochronie zwierząt - red.) - mówił gość Michała Kolanki.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakazującej hodowli zwierząt futerkowych i eksportu mięsa z uboju rytualnego szanuje poglądy innych, ale "nie możemy się zgodzić na łamanie konstytucji, deptanie prawa europejskiego, zasad praworządności, zasad dobrej legislacji".

A to wszystko zostało złamane. Dziwię się, że ponad 20 senatorów ręka w rękę z PiS-em niszczy zasady wolnego rynku w Europie, zasady praworządności - mówił Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL podkreślał, że tzw. piątka dla zwierząt "powinna zostać odrzucona".

- Ustawa bez oceny skutków regulacji, uchwalana naprędce w Sejmie. Ta ustawa była nie do poprawy. To jest działanie przeciwko przedsiębiorcom, konsumentom, Unii Europejskiej, wspólnotom religijnym. Czym będzie się różnił ubój na potrzeby kraju od uboju na potrzeby unijnego rynku? To załamanie jednego z filarów UE, wspólnego rynku - oburzał się lider PSL.

W sprawie przyszłości tzw. Paktu Senackiego, czyli współpracy senatorów opozycji w Senacie, Kosiniak-Kamysz mówił, że "senatorowie Koalicji Obywatelskiej powinni się tłumaczyć czemu głosują za 'piątką Kaczyńskiego'".

- To tamta część odstąpiła od rzeczy, na którą się umawialiśmy. Umawialiśmy się, że będziemy pilnować dobrej legislacji, praworządności. Ci senatorowie dali się wykorzystać, zagrali w grze PiS-u - mówił Kosiniak-Kamysz.

Jednocześnie lider PSL zapowiadał apel do prezydenta o zawetowanie ustawy. - Prezydent musi zrobić dwie rzeczy - zawetować i utrzymać to weto prezydenta w Sejmie. To jest jego polityczne zadanie - dodał.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.