Piotr Müller, rzecznik rządu

Przed nami trudny okres wynikający z kryzysu gospodarczego, który powstał po epidemii koronawirusa, więc wyzwanie jest bardzo duże – mówił gość Michała Kolanki.

Piotr Muller zapytany o to, jakie będą plany legislacyjne rządu po rekonstrukcji Rady Ministrów, zapowiedział, że deklaracji programowych będzie się można spodziewać na przełomie października i listopada.

- W tej chwili kończymy wykaz prac, które są dla nas najważniejsze. Jednocześnie nakreślamy ramy gospodarcze:  chodzi o walkę z kryzysem gospodarczym, ale również o sytuację w zakresie edukacji i służby zdrowia. To wszystko ogłosimy w październiku i listopadzie, pokazując konkretne pomysły. Część projektów już w tym kwartale trafi do Sejmu – zapowiedział rzecznik rządu.

Piotr Muller skomentował również możliwość wygłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego tak zwanego drugiego exposé.

To oczywiście nie będzie naprawdę „drugie exposé”, bo jest ono wygłaszane tylko w momencie ogłoszenia zupełnie nowego rządu. Tu mamy do czynienia z wymianą kilku ministrów. Natomiast faktycznie można powiedzieć, że jesienią będzie wygłoszone podsumowanie – zapewne przede wszystkim przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale także przez Mateusza Morawieckiego – w zakresie kolejnych celów i harmonogramów działań na najbliższe trzy lata. Przed nami okres trudny, wynikający z kryzysu gospodarczego, który powstał po epidemii koronawirusa, w związku z czym wyzwanie jest bardzo duże – stwierdził polityk PiS-u.

Rzecznik wskazywał także na korzyści płynące z rekonstrukcji rządu. - Przede wszystkim cieszę się, że mamy już umowę koalicyjną, co daje szanse bna stabilizację i jasną odpowiedzialność za poszczególne obszary funkcjonowania państwa. Po drugie ważna jest optymalizacja liczby ministerstw – zmniejszenie jej o kilka resortów, co ułatwia prace legislacyjne – ocenił Piotr Muller.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.