Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy

Jesienna ofensywa Lewicy odbywa się na dwóch polach: programowym i organizacyjnym – mówił gość Michała Kolanki.

Gawkowski zapytany o to czym jest nowy projekt Lewicy, odpowiedział, że jest to pakiet rozwiązań w czterech obszarach.

- Kwestie takie jak gospodarka, edukacja i nowe technologie, zdrowie i polityka społeczna, polityka klimatyczna i zielony ład. Te elementy składają się na poczucie bezpieczeństwa dla Polek i Polaków w sytuacji kryzysowej, ale jednocześnie mają być ofertą dla rządu. Opozycja musi być dziś bardzo merytoryczna, a nie totalna oraz mieć własną propozycję na wyjście z kryzysu, taką propozycję składa Lewica – stwierdził poseł.

Gawkowski odniósł się szerzej do jesiennych planów Lewicy. -  Nasza ofensywa Lewicy odbywa się na dwóch polach. Po pierwsze (pole) programowe: Edukacja, polityka zdrowotna, sprawy dotyczące gospodarki i polityka klimatyczna. Druga noga to sprawy organizacyjne, ruszamy w Polskę konsultować nasz program wyborczy, ale też słuchać Polek i Polaków. Przez najbliższe osiem tygodni weekend w weekend odbędzie się szesnaście kongresów programowych. Tam będziemy słuchać obywateli, NGOs-ów, organizacji społecznych, związków zawodowych, ruchów miejskich i wszystkich ludzi, którzy będą chcieli się z nami spotykać – zapowiedział szef klubu Lewicy.

Poseł skomentował również plany konsolidacyjne SLD i Wiosny.

- 22 Listopada odbędzie się kongres Lewicy, to jest wydarzenie, które będzie łączyło ludzi, którzy uwierzyli w Lewicę w 2019 roku, ale jest również skierowane do ludzi, których chcielibyśmy przyciągnąć. W siedzibie OPZZ-u rozmawialiśmy o kongresie i jego idei, która powinna być nicią przewodnia dla Lewicy na trzy lata, a ukoronowaniem tego będzie połączenie się SLD i Wiosny w grudniu, w jedną partię Nowa Lewica – mówił.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.