Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia

Kolejny raz w ciągu dwóch lat prezydentury Rafała Trzaskowskiego MPWiK kompletnie sobie nie poradziła, to nie są tylko problemy z Czajką - ocenił rozmówca Michała Kolanki.

W rozmowie z Michałem Kolanką Jan Strzeżek, lider Młodej Prawicy, zapytany o to czy rola samorządów powinna zostać ograniczona, odpowiedział, że „nie powinno się ograniczać ich roli patrząc tylko przez pryzmat tego co dzieje się w Warszawie”.

- Sam jestem radnym w Warszawie i niejednokrotnie wypowiadałem się na temat nie tylko prezydentury Rafała Trzaskowskiego, ale też na temat 15 lat rządów PO w stolicy. Ale to nie nie znaczy, że jak trzy, czy cztery samorządy mi się nie podobają, to mamy wszystkim pozostałym odbierać kompetencje - mówił.

Z perspektywy Warszawy nie wiem co jest potrzebne mieszkańcom Szczuczyna ani Chełma, najlepiej wiedzą to samorządowcy właśnie z tych miast, którzy uzyskali poparcie lokalnych społeczności w wyborach samorządowych. Samorządność zdecydowanie trzeba wzmacniać – silny samorząd to dobrze rozwijająca się Polska – ocenił lider Młodej Prawicy.

Jan Strzeżek odniósł się również do kryzysu spowodowanego awarią w oczyszczalni ścieków Czajka.

MPWiK popełniło już tyle błędów, że tam ewidentnie muszą zajść zmiany personalne. To jest spółka w której zarządzie i radzie nadzorczej zasiadają koledzy Rafała Trzaskowskiego, były wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, szef klubu radnych w sejmiku Ludwik Rakowski, czy były burmistrz Bielan. Kolejny raz w ciągu dwóch lat tej prezydentury MPWiK kompletnie sobie nie poradziła, to nie są tylko problemy z Czajką, to wielokrotne zalewanie ulic w Warszawie, to awarie w innych miejscach miasta. Patrząc na to, co się dzieje z Czajką, powinno zmienić się kierownictwo MPWiK, bo to sobie najzwyczajniej nie radzi, a po drugie konieczne jest zastosowanie politycznej odpowiedzialności, także w zarządzie miasta – stwierdził wice rzecznik Porozumienia.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.